Strona główna Kultura Sobotnia Noc Muzeów

Sobotnia Noc Muzeów

535
0
PODZIEL SIĘ

Jak co roku na terenie powiatu sochaczewskiego wzorem całej Polski i Europy organizowana jest Noc Muzeów. Idea tego przedsięwzięcia to możliwość bezpłatnego odwiedzania muzeów i galerii. W tym roku Noc Muzeów odbywa się 18 maja. Z tej okazji nie zabraknie ciekawych imprez. Nie tylko w Sochaczewie, ale też poza nim.

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą zaprasza na wieczorne spotkanie z historią i sztuką. Będzie można za darmo obejrzeć nie tylko wystawy stałe i czasowe, lecz skorzystać z dodatkowych atrakcji szykowanych specjalnie na tę okazję.

– Po raz pierwszy w ramach Nocy Muzeów w naszej placówce odbędą się dwa koncerty. Najpierw wystąpią uzdolnieni wokaliści, laureaci ostatniej edycji festiwalu „Nie mówię szeptem, gdy mówię skąd jestem”. Podobny, patriotyczny repertuar, szykuje Patria, czyli zespół wokalno-mundurowy – mówi Joanna Niewiadomska-Kocik, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta.

Z myślą o najmłodszych muzeum uruchamia fotobudkę oraz plenerowe dioramy historyczne na terenie skansenu. Będzie można obejrzeć też umundurowanie, uzbrojenie i ekwipunek piechoty i kawalerii polskiej z 1939 roku, kupić najnowszą publikację „Bitwa nad Bzurą w dokumentach i wspomnieniach”.

Dwa wykłady – Jakuba Wojewody o szlaku 14 Dywizji Piechoty na Ziemi Sochaczewskiej oraz Radosława Jarosińskiego o obronie Sochaczewa 1939 roku w niemieckiej fotografii archiwalnej – adresowane są do starszych uczestników. Ponadto Mariusz Samborski opowie o badaniach archeologicznych na terenie bitwy nad Bzurą. Z kolei Michał Górny porówna uzbrojenie i umundurowanie żołnierzy piechoty polskich i niemieckich w 1939 roku. Na finał muzealnej nocy występ zespołu „Patria”. Spotkanie z historią organizują: muzeum, burmistrz miasta, Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im. II/18 pp, Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.

Do Nocy Muzeów przyłączają się Muzeum Kolei Wąskotorowej oraz Dom Urodzenia F. Chopina w Żelazowej Woli. O godzinie 18.00 wyruszy ze Stacji Muzeum zabytkowy pociąg retro do stacji w Chodakowie. Stamtąd przejazd autokarami do Żelazowej Woli, gdzie o godzinie 19.00 odbędzie się recital Janusza Olejniczaka, wybitnego pianisty oraz sopranistki Ewy Leszczyńskiej. W ich wykonaniu m.in. utwory Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Kazimierza Lubomirskiego i Michała Ogińskiego.

Swoje atrakcje na Noc Muzeów przygotowuje też Fundacja Ochrony Zabytków w Gawłowie. O godzinie 18.00 odbędzie się tam bieg przełajowy na dystansie 1814 metrów po terenie parku. A także krótsze biegi dla dzieci i młodzieży. Potem ognisko, wspólne śpiewanie, zwiedzanie pałacu i wystaw – „Franciszkanie z Niepokalanowa na przymusowych robotach fortyfikacyjnych w rejonie Sochaczewa 1944-45” i pocztówek starego Sochaczewa z kolekcji Andrzeja Kornackiego.

oprac. BN

Fot. Bogumiła Nowak

Retro pociąg   na nocnej trasie

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKampinos dołoży
Następny artykułGrill z filozofią w tle