Strona główna Kultura Seans z Komendarkiem

Seans z Komendarkiem

391
0
PODZIEL SIĘ

W Klubie Kontrast przy Sochaczewskim Centrum Kultury w sobotę 11 maja odbył się Filmowy Jam Session. Przedstawiony został niemiecki, ekspresjonistyczny film science fiction z 1927 roku – „Metropolis” w reżyserii Fritza Langa. Muzykę do niego, grając na żywo, zapewnił Władysław Komendarek.

„Metropolis” zdaniem widzów to niesamowita produkcja, która trzymała w napięciu od pierwszej do ostatniej sceny. Film nie zachował się do obecnych czasów w całości. W oryginale ma ponad 4 godziny. Widzowie obejrzeli zachowane około 2 godzin projekcji. Muzyka Władysława Komendarka świetnie ilustruje niesamowitą akcję filmu. Wrażenie robią sceny pokazujące miasto przyszłości oraz masowe z setkami statystów. Produkcja była jedną z najdroższych w początkach kinematografii. Zaangażowanych w nią było kilka europejskich państw. Wśród odtwórców występuje słynna gwiazda kina niemieckiego lat 20. ub. wieku, Brigitte Helm.

Chętni mogli nabyć płytę muzyka „Metropolis”, gdyż ilustracja do tego filmu to pomysł Władysława Komendarka, którego „Metropolis” zafascynowało kilka lat temu.

BN

Fot. Bogumiła Nowak