Strona główna Sochaczew miasto Rozebrali pomnik

Rozebrali pomnik

733
0
PODZIEL SIĘ
SONY DSC

 Pod koniec kwietnia przystąpiono do demontażu znajdującego się przy ulicy Traugutta pomnika poświęconego obrońcom i mieszkańcom Sochaczewa, którzy zostali zamordowani przez Niemców podczas II Wojny Światowej.

Ma to związek z drugim etapem zagospodarowanie terenu wokół wzgórza zamkowego. A konkretnie z budową nowego amfiteatru. Otóż w tym miejscu powstanie pasaż prowadzący na zamek i do amfiteatru oraz na tereny rekreacyjne nad Bzurą.

Natomiast sam monument, po renowacji zostanie ustawiony na placu usytuowanym nad brzegiem Bzury, który powstał po przedłużeniu ulicy Podzamcze. Przypomnijmy, że właśnie w tym miejscy doszło do krwawych walk we wrześniu 1939 r., Podczas których poległ m.in. major Feliks Kozubowski, dowodzący obroną miasta, Honorowy Obywatel Sochaczewa.

Jak informuje Urząd Miejski po konsultacjach z historykami z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą po renowacji z monumentu zniknie Krzyża Grunwaldu, który zostanie zastąpiony Krzyżem Walecznych. Nie zmieni się natomiast kształt pomnika ani jego kolorystyka

Dodajmy, że w nowym miejscu postument zostanie oświetlony, a obok niego stanie maszt flagowy. Jak nas poinformowano uroczyste odsłonięcie obelisku odbędzie się 1 września, w 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.

dot

Fot.: Jerzy Szostak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBóbr Tamarek nagrodzony
Następny artykułDzień flagi