Strona główna Teresin Rowerami szlakiem patriotycznym

Rowerami szlakiem patriotycznym

416
0
PODZIEL SIĘ

Blisko sześćdziesięciu rowerzystów, świetna atmosfera i patriotyczny charakter. Gminny rajd rowerowy pod hasłem „Szlakiem miejsc pamięci narodowej” odbył się w ubiegłą sobotę, 11 maja.

Porównując do poprzednich tego typu wydarzeń, tym razem frekwencja nie powaliła na kolana. I to mimo, że pogoda wcale nie była zła.

Można było spodziewać się większego zainteresowania, bo idea rowerowej imprezy była szlachetna. Organizatorzy założyli za cel kształtowanie postaw patriotyzmu wśród uczestników, jak też zainteresowanie historią gminy i poznanie miejsc związanych z walkami na terenie gminy podczas kampanii wrześniowej 1939 roku.

Tegoroczny rajd rozpoczął się na Skwerze Niepodległości w centrum Teresina. Zanim jednak rowerzyści wyjechali na trasę, złożono kwiaty pod pomnikiem 20. Rozstrzelanych z Pawiaka. Słowo na temat historycznych wydarzeń tego miejsca wygłosił Piotr Szlachetko, członek Stowarzyszenia „Teresin – Nasze Korzenie”, jednego z organizatorów rajdu, obok Gminy Teresin i Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Zaraz po godzinie 10.00 barwny peleton, któremu przewodniczyli – komandor rajdu Justyna Kamińska oraz wójt Marek Olechowski i jego zastępca Marek Jaworski, wyruszył w trasę. Uczestnicy wyprawy udali się w kierunku Szymanowa, potem Paprotni, a ostatecznie dojechali do Pawłowic. Po drodze odwiedzali cmentarze, na których znajdują się groby żołnierzy poległych w walce o wolność naszej Ojczyzny. Charakterystykę tych miejsc i zarys historii związanej z wydarzeniami sprzed osiemdziesięciu lat przedstawiali m.in. Jakub Wojewoda, kustosz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz Grzegorz Szkop ze Stowarzyszenia „Teresin – Nasze Korzenie”. Przy kwaterach zapalono znicze, a poszczególne delegacje złożyły wieńce kwiatów. Rajd, zakończył się piknikiem patriotycznym na przykościelnym parkingu w Pawłowicach, gdzie na zmęczonych uczestników czekała wojskowa grochówka, a także wiele atrakcji przygotowanych przez żołnierzy z 37 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bielicach. Na miejscu rowerzystów odwiedził też ks. Jarosław Wojcieski, proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Pawłowicach.

Marcin Odolczyk