Strona główna Sochaczew miasto Remont cmentarza

Remont cmentarza

495
0
PODZIEL SIĘ
SONY DSC

 Na cmentarzu przy ulicy Traugutta rozpoczęły się prace związane z remontem kwater żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie Sochaczewa w 1939 r. Koszt przedsięwzięcia to 217 tysięcy złotych, a środki na ten cel pochodzą z dotacji otrzymanych przez Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz budżetu miasta.

Przypomnijmy, że na cmentarzu przy ulicy Traugutta spoczywa około 400 żołnierzy poległych podczas Bitwy nad Bzurą we wrześniu 1939 roku. A ostatni generalny remont miał miejsce prawdopodobnie w latach 60. XX wieku.

Obecny remont zakłada wymianę oznakowania kwatery na bardziej estetyczne. Betonowe obramówki grobowe oraz krzyże epitafijne zostaną zastąpione granitowymi. Podobnie tabliczki – znikną stare blaszane tarczki, a pojawią się stalowe, grawerowane, kwasoodporne, wzorowane na żołnierskich nieśmiertelnikach. Wyłożone zostaną także nowe alejki i chodniki z kostki granitowej. W ramach remontu zostanie również przebudowane dojście do grobu   majora Feliksa Kozubowskiego – dowódcy obrony Sochaczewa, który poległ w walkach o miasto.

Jak mówi Jakub Wojewoda, kustosz sochaczewskiego Muzeum, prace związane z renowacją rozpoczną się w okolicach marca i powinny zakończyć przed 80. rocznicą Bitwy nad Bzurą.

dot

Fot.: Jerzy Szostak