Strona główna Sochaczew miasto Radni podzielą nadwyżkę

Radni podzielą nadwyżkę

460
0
PODZIEL SIĘ

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej radni po raz kolejny sięgną do ubiegłorocznej nadwyżki budżetowej. Poprzednio z tego samego źródła wsparli modernizację stadionu przy ulicy Warszawskiej. Teraz lista proponowanych przez burmistrza nowych inwestycji i zadań jest znacznie dłuższa.

Ubiegłoroczna nadwyżka budżetowa miasta to niemal 5,7 mln złotych. Z zaoszczędzonej kwoty nie tak dawno wydzielono 1,25 mln zł na drugi etap modernizacji stadionu przy ul. Warszawskiej. Prace na jego terenie trwają. Jesienią płyta stadionu i jej otoczenie przejdą metamorfozę.

W trakcie najbliższej sesji radni podzielą kolejną dużą transzę pieniędzy. Jak mówi Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa, ubiegły rok samorząd zakończył z prawie sześcioma milionami na plusie.

Jak widać kondycja finansowa miasta jest bardzo dobra, dlatego wzorem poprzednich lat wypracowane oszczędności przeznaczamy przede wszystkim na inwestycje, na drogi, oświetlenie, poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Wyniki finansowe budżetu są świetne, co potwierdza lista nowych projektów, jakie chcemy rozpocząć lub w całości wykonać jeszcze w tym roku. Na najbliższej sesji radni zdecydują, czy chcą więcej asfaltu na osiedlach, lamp ulicznych, remontu kwatery wojennej na cmentarzu przy ulicy Traugutta. Pieniądze na te zadania są – mówi burmistrz.

Więcej na drogi

Podobnie jak i w poprzednich latach, także i w tym roku burmistrz zaproponuje radnym zwiększenie środków na remonty miejskich ulic w ramach programu „Drogi zamiast błota”. Ma to być 1,4 mln złotych. Dodajmy, że w poprzedniej kadencji asfalt położono na 54 osiedlowych ulicach. Natomiast w tym roku utwardzono już ulice Żołnierską i Brochowską. Jak mówi Piotr Osiecki, na terenie miasta jest jeszcze co najmniej kilkanaście dróg wymagających utwardzenia i to na nie pójdą pieniądze z nadwyżki. Ale na tym nie koniec. Miasto chce również zainwestować 550 tys. zł w nowe oświetlenie.

Do listy tegorocznych inwestycji chciałbym dopisać wykonanie oświetlenia w ulicy Granicznej, za około 400 tysięcy złotych, oraz budowę sieci i ustawienie słupów w ulicach Radosnej, Jesionowej i Chełmońskiego. Ten drugi projekt może pochłonąć 150 tysięcy złotych. Liczę, że radni zagłosują „za”, bo mamy już gotowe projekty, wszelkie uzgodnienia i nic nie stoi na przeszkodzie, by ogłaszać przetarg na wykonawstwo robót – wyjaśnia Piotr Osiecki.

Ponadto 356,5 tys. zł zostanie przeznaczone na pielęgnację zieleni,  utrzymanie czystości ulic i placów. Burmistrz chce także, aby część środków z nadwyżki budżetowej zostało przeznaczonych na opracowanie projektu założeń do planu zaopatrzenia miasta w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe, a także wykonać plan adaptacji miasta do zmian klimatu.

Dla straży i policji

Wzorem poprzednich lat, z nadwyżki budżetowej burmistrz chce wesprzeć starania policji o poprawę bezpieczeństwa. Proponuje, aby 90 tys. zł przekazać na zorganizowanie dodatkowych patroli, 45 tys. zł na zakup nowego samochodu oraz 10 tys. zł na nagrody dla funkcjonariuszy za wybitne osiągnięcia w pracy. Z prośbą o pomoc w rozbudowie strażnicy zwróciła się do władz miasta Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej. Burmistrz zaproponuje radnym, aby na ten cel wydzielili z nadwyżki 200 tys. zł.

Konsekwentnie wspieraliśmy policję w jej staraniach o nową siedzibę, przekazaliśmy grunt pod komendę powiatową, potem dołożyliśmy się do jej budowy. Podobnie, na miarę naszych możliwości,  będziemy wspierali strażaków planujących nadbudowę piętra KP PSP przy ulicy Staszica. To znacznie poprawiłoby warunki pracy – mówi Piotr Osiecki.

Miasto planuje również zwiększyć wydatki na współorganizację, wraz ze szkołą muzyczną, Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu, organizację wakacyjnych wydarzeń kulturalnych, obchody 80. rocznicy Bitwy nad Bzurą i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.  Jeżeli radni wyrażą na to zgodę, to 25 tys. zł otrzyma Muzeum Ziemi Sochaczewskiej na remont kwater wojennych na cmentarzu przy ul. Traugutta. Prace już trwają. W znacznej części ich koszt pokryje Ministerstwo Kultury.

Natomiast z tzw. funduszu antyalkoholowego miasto zamierza zbudować kolejny plac zabaw dla dzieci. Miałby on powstać przy ulicy Prezydenta Kaczorowskiego. Większa o ponad 100 tysięcy będzie także pula pieniędzy przeznaczona na organizowanie zajęć sportowych, kolonii i półkolonii dla dzieci z trudnych wychowawczo rodzin, imprezy integracyjne i programy profilaktyczne.

UM/ jur

fot.pixabay