Strona główna Nowa Sucha Prześladowca zatrzymany

Prześladowca zatrzymany

610
0
PODZIEL SIĘ

Do pięciu lat pozbawienia wolności grozi mieszkańcowi gminy Nowa Sucha za nękanie i groźby karalne wobec obywatelki Ukrainy oraz jej dzieci. Mężczyzna podejrzany jest również o uszkodzenie samochodu należącego do jego ofiary.

W ubiegłym tygodniu sochaczewscy policjanci zostali powiadomieni przez mieszkającą na terenie gminy Nowa Sucha obywatelkę Ukrainy, że jest nękana przez jednego z mieszkańców Kozłowa Biskupiego. Kobieta poinformowała również policjantów, że mężczyzna nękał także jej małoletnie dzieci.

Bezustanne nękanie

Mężczyzna bezustannie prześladował i śledził Ukrainkę oraz jej dzieci. Ale nie ograniczał się tylko do tego. Jak wynika z naszych informacji, prześladowca także ciągle dzwonił do swojej ofiary oraz wysyłał jej smsy. O rożnych porach dnia i nocy pojawiał się przed domem kobiety i dzwonił do niej domofonem.

Kobieta próbowała to ignorować, jednak w końcu powiedziała dość sytuacji, w jakiej się znalazła, i powiadomiła policję. Jak wynika z naszych informacji, stało się to po tym, gdy 39-letni mieszkaniec gminy Nowa Sucha zaczął kierować wobec niej i jej 11-letniej córki groźby karalne. A na dowód, że jest w stanie je spełnić, uszkodził samochód należący do jego ofiary.

Być może liczył, że kobieta – będąc obywatelką innego kraju – przestraszy się i spełni jego żądania. Prawdopodobnie był również przekonany, że jego ofiara nie zgłosi sprawy na policję, a jeżeli już, to policja nie będzie chciała się tym zajmować. Jednak się przeliczył.

Szybka reakcja

Reakcja sochaczewskiej policji była natychmiastowa. Kilka godzin po zawiadomieniu funkcjonariusze zapukali do domu prześladowcy.

Policjanci zatrzymali mężczyznę w Kozłowie Biskupim i doprowadzili do sochaczewskiej komendy. Tam usłyszał zarzuty dotyczące uporczywego nękania, kierowania gróźb karalnych i uszkodzenia mienia. Wobec 39–latka zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego, a także zakazu zbliżania się do obywatelki Ukrainy i jej dzieci na odległość nie mniejszą niż 100 metrów. Za popełnione przestępstwa grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności – poinformowała nas Agnieszka Dzik, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Sochaczewie. Przypominając jednocześnie, że stalking, to uporczywe niepokojenie osoby, które powoduje poczucie zagrożenia lub naruszanie jej prywatności. To również podszywanie się pod inną osobę i wykorzystywanie jej wizerunku lub danych osobowych w celu wyrządzenia szkody majątkowej lub osobistej. O uporczywym niepokojeniu możemy mówić, jeśli np. ktoś zasypuje inną osobę setkami sms-ów lub e-maili, nachodzi ją, prześladuje, wykonuje wiele połączeń telefonicznych – często obraźliwych, co ogólnie przeszkadza w prowadzeniu normalnego życia i często powoduje poczucie zagrożenia.

Bądź stanowczy

W ubiegłym roku sochaczewscy policjanci otrzymali 23 zawiadomienia o popełnieniu tego typu przestępstwa.

W tym roku mamy już 7 zgłoszeń. Uporczywe niepokojenie jest zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. Jeżeli następstwem tego czynu będzie targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, wtedy kara wzrasta do 10 lat pozbawienia wolności – mówi Agnieszka Dzik. – Jak się bronić przed stalkingiem? Przede wszystkim stanowczo zakomunikować, że nie życzymy sobie żadnych sms-ów i telefonów od stalkera. Na wszelki wypadek zachowajmy całą korespondencję, a zwłaszcza tę części, w których wzywamy do zaprzestania takiego zachowania. Jeśli przestępca nie odpuszcza, zgłośmy sprawę policji. Odkładanie tego na późniejszy termin może spowodować jeszcze większe niebezpieczeństwo. Nie należy wdawać się w dyskusje ze stalkerem i jeśli to możliwe, zmieńmy i zastrzeżmy numer telefonu .

Jerzy Szostak

Fot. policja.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKrótko cieszyli się łupami
Następny artykułPomogli ptakom