Strona główna Teresin Podpisana umowa na projekt tunelu w Teresinie

Podpisana umowa na projekt tunelu w Teresinie

775
0
PODZIEL SIĘ

 

To wielki dzień dla mieszkańców przede wszystkim gminy Teresin, ale też całego powiatu sochaczewskiego. W piątek, 10 maja, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Powiat Sochaczewski podpisały umowę na opracowanie projektu wiaduktu kolejowego w Teresinie. Wartość umowy opiewa na kwotę 783 tys. zł. netto. Finansowaniem po połowie podzielą się PLK oraz Gmina Teresin. Projekt wykona warszawska firma Certus Via.

Bezkolizyjny obiekt zastąpi dotychczasowy przejazd w ciągu drogi powiatowej Paprotnia – Teresin – Szymanów – Aleksandrów. Efektem inwestycji będzie likwidacja tzw. wąskiego gardła na mapie transportowej gminy Teresin, co znacznie usprawni ruch lokalny, tranzytowy oraz podniesie poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym oraz mieszkańców i użytkowników drogi.

Bezpieczniej i szybciej

Projekt zostanie opracowany w ciągu 18 miesięcy od podpisania umowy. Nowy podziemny wiadukt kolejowy w Teresinie zapewni większe bezpieczeństwo i lepszą komunikację. Wreszcie znikną irytujące korki na drodze, a podróżujący szybko i bezpiecznie pokonają przejazd, który dotąd był ich utrapieniem. Taka sytuacja trwa od wielu lat, dotąd nie udało się skutecznie pozyskać jakichkolwiek rozwiązań.

Jednak impas w tej sprawie został przełamany po tym, jak w sprawę zaangażował się poseł Maciej Małecki. Wsparcie posła Małeckiego doprowadziło do skutecznych rozmów z przedstawicielami PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Efektem było podpisanie porozumienia pomiędzy samorządami Gminy Teresin i Starostwa Powiatowego w Sochaczewie, a spółką Skarbu Państwa PKP PLK S.A. o współfinansowaniu tunelu i dróg dojazdowych. Czyli inwestycji, polegającej na zaprojektowaniu i wybudowaniu skrzyżowania wielopoziomowego linii kolejowej nr 3 Warszawa-Kunowice, pod którą będzie przeprowadzona droga powiatowa. Po tym wydarzeniu samorząd   powiatowy zabrał się do przygotowania specyfikacji przetargowej na wykonanie projektu technicznego tunelu. Teraz, po wyłonieniu wykonawcy projektu, podpisano umowę na jego wykonanie.

– Sprawa tunelu dla Teresina jest dla mnie bardzo ważna. Od wielu lat przejazd kolejowy dzieli gminę i utrudnia życie mieszkańców i pielgrzymów, którzy tak licznie odwiedzają sanktuarium w Niepokalanowie. Tunel, który nareszcie połączy obie części Teresina ułatwi życie nam i naszym gościom. Zwiększy atrakcyjność gminy i podniesie bezpieczeństwo, bo nawet najlepsze szlabany nie zabezpieczają przejazdu kolejowego tak, jak zrobi to tunel. Oby więcej takich inwestycji. Ja na pewno w nich pomogę – mówi poseł Maciej Małecki.

Tunel za 4 lata

Wartość prac budowlanych to około 24 mln zł netto. Kierowcy pojadą dwoma pasami ruchu pod wiaduktem, a piesi i rowerzyści skorzystają z chodnika i ścieżki rowerowej. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dofinansują   inwestycję w kwocie do wysokości 12 mln zł netto w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – etap III”. Budowa obiektu planowana jest w latach 2021 – 2022 r.

Uroczyście podpisy pod umową złożyli: Krzysztof Pietras – dyrektor Regionu Centralnego Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., Małgorzata Dębowska – dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Sochaczewie oraz Piotr Chełstowski – członek Zarządu Certus Via Sp. z o.o. Świadkami tego wydarzenia byli: poseł Maciej Małecki, starosta sochaczewski Jolanta Gonta, wójt gminy Teresin Marek Olechowski i Piotr Majerczak – członek Zarządu, dyrektor ds. utrzymania infrastruktury PKP Polskie Li-nie Kolejowe S.A. Ponadto w spotkaniu uczestniczyli m.in. Andrzej Kierzkowski – przewodniczący Rady Powiatu, radni powiatowi z okręgu gminy Teresin – Aneta Sowińska, Agnieszka Ptaszkiewicz oraz zabiegający od wielu lat o tę inwestycję Jan Aleksander Łopata, a także Marcin Odolczyk, rzecznik prasowy Starostwa.

Starostwo Powiatowe

w Sochaczewie