Strona główna Edukacja “Ogrodnik” oddał hołd patronom

“Ogrodnik” oddał hołd patronom

825
0
PODZIEL SIĘ

Uczennice pierwszych klas Wiktoria Raczkowska, Natalia Szematowicz, Joanna Szymańska i Wiktoria Zawadzka w sposób symboliczny opowiedziały pędzlem historię bohaterskiej obrony Sochaczewa we wrześniu 1939 roku o ułanach podążających na odsiecz spalonemu miastu.

W ten sposób na korytarzu szkolnym powstał mural z przesłaniem: pamiętamy o bohaterskich żołnierzach Bitwy nad Bzurą, naszych Patronach, bo ich ofiara pozwoliła na odrodzenie się życia na zgliszczach, dzięki przywiązaniu do naszej Małej Ojczyzny i polskich biało-czerwonych barw.

Szkolna uroczystość

 Uroczystość odsłonięcia muralu odbyła się w obecności zaproszonych gości, dyrekcji i autorek muralu, z poszanowaniem tradycji i historii szkoły. Dlatego w gronie odsłaniających nie mogło zabraknąć byłego wieloletniego dyrektora Jerzego Michalaka. To on, swoją dalekowzroczną decyzją w 1985 roku, wybrał na Patronów szkoły Bohaterów Walk nad Bzurą 1939 r. Nauczycieli reprezentowała Monika Cendecka-Chłystek, opiekunka Samorządu Uczniowskiego i koordynatorka projektu, zaś najmłodsze pokolenie społeczności szkolnej – uczniów, reprezentowała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Oliwia Polakowska.

Po odsłonięciu, główne uroczystości w sali konferencyjnej odbyły się w obecności władz powiatu: starosty Jolanty Gonta i wicestarosty Tadeusza Głuchowskiego. Przybył także burmistrz Piotr Osiecki i reprezentująca posła Macieja Małeckiego – radna Rady Miasta Selena Majcher. Wśród gości zasiadł także Daniel Janiak, przewodniczący Komisji Oświaty Rady Powiatu i dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji Urszula Opasiak.

Dyrektor Marek Wernicki, przemawiając do zebranych, zwrócił szczególną uwagę na piękną inicjatywę uczniów: Dzieło stworzone przez uczennice będzie codziennie, każdemu z nas przypominało, że wolność nie jest dana raz na zawsze i czasem wymaga ofiar. Zaś tym, którzy taką ofiarę złożyli, należy się cześć! Po to, żebyśmy mogli żyć w wolnej Polsce, mogli mówić w ojczystym języku i uczyć się w naszej pięknej szkole.

 Dziękowali uczennicom

Starosta Jolanta Gonta, pozostając pod wrażeniem rozmachu i nowoczesnej formy wyrazu dzieła, zaznaczyła: Na uwagę zasługuje też fakt, że autorkami muralu są właściwie uczennice pierwszych klas, które dopiero przyszły do tej szkoły i włączyły się do tej wspaniałej inicjatywy.

W podobnym tonie wypowiedział się burmistrz Piotr Osiecki: Dzisiejsze spotkanie ma wartość, bo spotykamy się dzięki pracy i pomysłowi młodzieży. Ta szczególna rocznica, jak widać, poruszyła przede wszystkim młode serca, za co serdecznie dziękuję.

Po przemówieniach gości krótki rys historyczny „Obrona miasta przez żołnierzy II batalionu 18 pułku piechoty” wygłosił nauczyciel historii dr Marcin Szymański.

Całości dopełniły przejmujące wykonania piosenek patriotycznych w wykonaniu uczennic Kingi Sobczak i Darii Wiśniewskiej oraz deklamacja wiersza w wykonaniu Szymona Brauzy. Opiekę artystyczną nad całością sprawowały panie Katarzyna Miłkowska i Beata Roznowska, zaś chór przygotowała pani Anna Zaremba.

Oprawę graficzną i multimedialną przygotowali uczniowie kl. 2 technikum grafiki i poligrafii cyfrowej pod opieką Ewy Popławskiej i Elżbiety Olsztyn.

RS