Strona główna Żelazowa Wola Nowa wystawa w Domu Chopina

Nowa wystawa w Domu Chopina

766
0
PODZIEL SIĘ

W Muzeum Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli 24 maja zostanie otwarta wystawa czasowa „Uformowany. Wizerunki Fryderyka Chopina w rzeźbie”, prezentująca wybrane wizerunki wielkiego kompozytora. Rzeźby są dziełami wybitnych polskich rzeźbiarzy. Wystawa ta będzie czynna do końca roku.

Ekspozycja obejmuje 36 wizerunków rzeźbiarskich kompozytora z bogatej kolekcji Muzeum Fryderyka Chopina. Zaprezentowane zostaną rzeźby pełnoplastyczne – głowy, popiersia, projekty pomników oraz płaskorzeźby.

Celem twórców wystawy jest zwrócenie uwagi na różnorodność prac w kontekście formy i indywidualnych cech stylistycznych autorów przedstawień. Ważny tu jest przede wszystkim sposób ujęcia portretowanego, gdyż portret artysty jest szczególnym typem wizerunku.

Składają się na niego nie tylko aparycja i osobowość, ale też styl i renoma twórcy, co nie pozostaje bez echa w ikonografii. Nie bez znaczenia jest również funkcja prezentowanych wizerunków. Stąd w obrębie ekspozycji wydzielono grupę projektów – pomników kompozytora, zbiór medali i plakiet okolicznościowych, a także trzy przykłady przedstawień o charakterze symbolicznym.

Prace prezentowane na wystawie stanowią jedynie niewielką część zbiorów ikonograficznych Muzeum Fryderyka Chopina. Na ich przykładzie jednak, można prześledzić ewolucję wizerunku Chopina w polskiej rzeźbie od wieku XIX aż do chwili obecnej. Ewolucja ta miała ścisły związek ze stylami artystycznymi typowymi dla kolejnych epok. Ważne też były przemiany historyczne mające wpływ na ikonografię i podejście do sposobu ukazywania wizerunku jednego z ważniejszych dla polskiej kultury twórców. We wcześniejszych czasach wizerunki Chopina były bardziej monumentalne i alegoryczne. Obecnie są bardziej symboliczne.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 24 maja o godzinie 12.00. W programie – Kwadrans Muzyczny na Tarasie południowym Domu Urodzenia Fryderyka Chopina oraz oprowadzanie kuratorskie – Sala wystaw czasowych w pawilonie recepcyjnym Preludium

oprac. BN

Fot. Muzeum Żelazowa Wola

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZagraliśmy dla Magdy
Następny artykułZasłużone zwycięstwo