Strona główna Powiat Niepełnosprawni wystartują pod patronatem Pary Prezydenckiej RP

Niepełnosprawni wystartują pod patronatem Pary Prezydenckiej RP

463
0
PODZIEL SIĘ

Po czterech latach przerwy powraca jedna z najbardziej popularnych imprez sportowych tego typu w kraju. Miło nam poinformować, iż XXII Ogólnopolskie Zawody Sportowe Osób Niepełnosprawnych odbędą się 5 czerwca na stadionie MOSiR przy ul. Chopina w Chodakowie.

Dzięki decyzji władz powiatowych, miejskich, Stowarzyszenia „Ja-Ty-My” i przy wsparciu posła Macieja Małeckiego, niepełnosprawni ponownie będą mieli możliwość sportowej rywalizacji. Co ważne, tegoroczną edycję obejmie Patronatem Honorowym Para Prezydencka RP.

Pragnąc rozwijać współpracę i integrację osób niepełnosprawnych powiatu sochaczewskiego poprzez sport i rekreację, oraz opierając się na doświadczeniach organizowanej imprezy pn. „Ogólnopolskie Zawody Sportowe Osób Niepełnosprawnych” w Sochaczewie – starosta sochaczewski Jolanta Gonta wraz z burmistrzem miasta Sochaczew Piotrem Osieckim oraz Tomaszem Musielskim – prezesem Stowarzyszenia Wsparcie Społeczne „JA-TY-MY” podpisali w październiku ub.r. list intencyjny o przywróceniu wymienionej imprezy sportowej, która poprzez swoje ponad 20-letnie doświadczenie, charakter i organizację stanowiła ważną formę rehabilitacji osób niepełnosprawnych, a przy tym była jedną z największych imprez tego typu w Polsce. W realizację pomysłu zaangażował się poseł na Sejm RP Maciej Małecki, który aktywnie wspiera działania zmierzające do organizacji zawodów.

Ogólnopolskie Zawody Sportowe Osób Niepełnosprawnych w Sochaczewie to wielkie święto społeczności z niepełnosprawnością. Zawody, które w roku 2019 obchodzić będą 22. edycję i tym samym zostaną wznowione po 4 latach przerwy, od początku pomyślane są tak, by mogła w nich wziąć udział jak największa liczba osób. Nie ma podziału na kategorie czy stopień niepełnosprawności. Są to zawody rekreacyjne o charakterze integracyjnym.

Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy ukończyli 16 lat, mają zgodę lekarza na udział i aktualne orzeczenie o niepełnosprawności. Taka otwartość każdego roku przyciągała do Sochaczewa ok. 300 osób gotowych do sportowej rywalizacji, reprezentujących ponad 30 placówek z całej Polski, co przekładało się na około 1000 startów zawodników podczas jednej edycji imprezy. Przyjęcie tylu sportowców, zadbanie nie tylko o sprawny przebieg zawodów, ale i zaplecze chociażby gastronomiczne, o godne uhonorowanie zwycięzców, jest nie lada wyzwaniem. Organizatorzy jednak już od kilku miesięcy pracują nad tym, by przebieg imprezy nawiązywał swym charakterem do największych imprez sportowych. Wystąpiono też z zaproszeniem do Kancelarii Prezydenta RP z prośbą o patronat honorowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy nad zawodami. Pomysł przywrócenia Ogólnopolskich Zawodów Sportowych Osób Niepełnosprawnych w Sochaczewie spotkał się w Kancelarii Prezydenta z pozytywną opinią. – Para Prezydencka z uznaniem i życzliwością przyjęła informację o zaangażowaniu władz samorządowych powiatu sochaczewskiego i miasta Sochaczew w organizację tego wartościowego przedsięwzięcia, które służy popularyzowaniu aktywności fizycznej wśród osób z niepełnosprawnością oraz stanowi doskonały przykład integracji Państwa środowiska lokalnego – mówi Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta RP, informując, iż zaproszenie dotyczące objęcia patronatem zostało przyjęte.

Skład komitetu organizacyjnego zawodów tworzą: Maciej Małecki – poseł na Sejm RP, Jolanta Gonta – starosta sochaczewski, Piotr Osiecki – burmistrz miasta Sochaczew, Tomasz Musielski – prezes Stowarzyszenia Wsparcie Społeczne „Ja-Ty-My”w Łodzi, Tadeusz Głuchowski – wicestarosta, Marek Fergiński – wiceburmistrz m. Sochaczew, Agata Kalińska – naczelnik Wydziału Sportu i Organizacji Pozarządowych w UM Sochaczew, Monika Osińska – kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Sochaczewie, Katarzyna Kajak – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Marcin Odolczyk – rzecznik prasowy Starostwa.

Ogólnopolskie Zawody Sportowe Osób Niepełnosprawnych w Sochaczewie zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród środowiska osób niepełnosprawnych, dla których często są to jedyne o tak wysokiej randze zawody sportowe, w których mogą wziąć aktywny udział. Stąd też nasza wspólna decyzja, by imprezę przywrócić i ponownie na stałe zapisać w kalendarzu sportowych wydarzeń na terenie powiatu – mówiła starosta Jolanta Gonta.

Starostwo Powiatowe

w Sochaczewie