Strona główna Iłów Majówka w Łebie

Majówka w Łebie

432
0
PODZIEL SIĘ

Tradycyjnie iłowianie w dniach 1-4 maja wyruszyli na wycieczkę. Tym razem wypuścili się nad morze, do Łeby. Wiosenną wyprawę zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Iłowie. W pierwszym dniu iłowianie zwiedzili Słowiński Park Narodowy oraz Rąbki – Muzeum Wyrzutni Rakiet.

Następnym etapem było przejście do Ruchomych Wydm i około 6-kolometrowy spacer, co przy kiepskiej, zimnej aurze było nie lada wyczynem. Po drodze mijali wzgórze Rowokół oraz latarnię w Czołpinie.

– Tego dnia zakończyliśmy zwiedzanie w Alei Prezydentów oraz na najstarszym domu w Łebie i porcie rybackim. W drugim dniu odwiedziliśmy Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, poznając życie i zwyczaje Słowińców, którzy sami siebie nazywali Kaszubami nadłebskimi – mówi Elżbieta Idźkowska, dyrektor GBP, organizatorka i szefowa wyprawy.

W skansenie uczestniczyli w imprezie plenerowej tzw. „Czarne Wesele”, która nawiązywała do dawnej tradycji wspólnego, wioskowego kopania torfu. Finałem tego było wspólne biesiadowanie. Uczestnicy wycieczki posmakowali dawnego domowego chleba, wypiekanego w ceglanym piecu, wafli drożdżowych, masła wyrabianego w kierzynce czy ziemniaczanki. Był też bogaty kiermasz rękodzieła, wiele kramów z różnymi cudeńkami, a do posłuchania muzyka ludowa z różnych części Kaszub.

W drodze powrotnej grupa zawitała do lubianego przez wszystkich Ciechocinka, gdzie każdy miał czas na obiad lub kawę.

– Chociaż pogoda nam w tę majówkę wybitnie nie dopisała, to jednak wszyscy byli wytrwali i pełni humoru – dodaje pani Ela.

BN

Fot. Elżbieta Idźkowska

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMecz za sześć punktów
Następny artykułTo się narobiło