Strona główna Sochaczew miasto Komunikacja świętuje

Komunikacja świętuje

495
0
PODZIEL SIĘ

W tym roku przypada okrągła 40 rocznica powstania komunikacji miejskiej w Sochaczewie. Z tej okazji w piątek, 17 maja, w Kramnicach Miejskich obędzie się uroczyste spotkanie z okazji jubileuszu.

Przypomnijmy, że pierwsze autobusy zaczęły kursować w Sochaczewie 1 maja 1979 roku. Z początku były to autosany, później jelcze 043 – zwane popularnie „ogórkami”. Na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia dołączyły do nich – pozyskane ze szwedzkiej armii – autobusy dab. Także wtedy doszło do przekształcenia ZKM z przedsiębiorstwa państwowego w jednostkę podległą samorządowi miejskiemu.

Pierwszego dnia istnienia zakładu na trasę wyjechało sześć autobusów, które obsługiwały sześć linii. Dziś ZKM obsługuje nie tylko miasto, ale także sąsiednie gminy: Brochów, gminę Sochaczew, Nową Suchą oraz Kampinos. A liczba przewożonych pasażerów to prawie 2 miliony rocznie.

Warto także wspomnieć o tym, że w jubileuszowym roku Zakład wzbogaci się o 5 nowoczesnych autobusów: dwa o napędzie spalinowym i trzy elektryczne. Zostaną one zakupione w ramach projektu „Sochaczewski Eko-Bus”. Dodatkowe ZKM otrzyma także dwa autobusy, które zostaną zakupione wspólnie przez miasto oraz gminę Sochaczew i gminę Kampinos.

dot

fot.archiwum