Strona główna Sochaczew miasto Komunikacja świętuje jubileusz

Komunikacja świętuje jubileusz

467
0
PODZIEL SIĘ

Przedstawiciele władz,  z burmistrzem Piotrem Osieckim i jego zastępcą Dariuszem Dobrowolskim na czele, jednostek samorządowych, radni oraz wójtowie okolicznych gmin wzięli udział w jubileuszu Zakładu Komunikacji Miejskiej.

Było wiele wspomnień, ale znalazło się również miejsce na plany na przyszłość. W dobie zwiększonej dbałości o środowisko naturalne komunikacja publiczna zaczyna przeżywać swój renesans.

 – Autobusy kursujące nad boryszewski zalew, dojazdy do szkoły, do pracy, kto z nas nie ma wspomnień związanych z naszą komunikacją? – mówił podczas gali poseł Maciej Małecki– ZKM to jednak głównie codzienna praca zatrudnionych w nim osób. Jest to praca związana nie tylko z odpowiedzialnością za dowiezienie pasażera na czas, ale też z jego bezpieczeństwem.

Trudne początki

Historię zakładu oraz jego plany na najbliższe lata przedstawił Krzysztof Sieczkowski, dyrektor ZKM. Jak mówił, w 1979 roku uruchomiono sześć linii autobusowych, które obsługiwały głównie szkoły, stację PKP i znajdujące się na obrzeżach naszego miasta duże zakłady pracy, z którymi związana była zdecydowana większość mieszkańców, takie jak Boryszew-ERG, Energomontaż, Ceramika Budowlana, Zakłady Włókien Chemicznych „Chemitex”, Ceramika Plecewice. Zaczęło się od autosanów i jelczy, które ze względu na swój zaokrąglony kształt nazywano „ogórkami”. Później pojawiły się jelcze M-11.

Pierwszego dnia istnienia zakładu na trasę wyjechało sześć autobusów, które obsługiwały sześć linii. Dziś jest to 12 linii, obsługujących nie tylko Sochaczew, ale również okoliczne gminy. A rocznie przewozimy prawie dwa miliony osób – stwierdził Sieczkowski.

Obecnie w dni robocze i nauki szkolnej ZKM kieruje autobusy na 11 linii, które obsługują obszar naszego miasta i częściowo gmin Sochaczew, Brochów, Nowa Sucha i Kampinos. W ubiegłym roku autobusy pokonały około 750 tys. km. Długość tras wynosiła 65 km. Autobusy zatrzymywały się na 143 przystankach, z czego 103 znajdowały się w granicach administracyjnych miasta. W bieżącym roku zasięg komunikacji zwiększył się ze względu na rozszerzenie współpracy z gminą Sochaczew. Przebieg linii komunikacyjnych na terenie miasta w większości pokrywa się z tym ustalonym na początku jej  powstawania. Bardzo ważnym elementem rozkładu jazdy stał się szpital powiatowy, oddany do użytku pod koniec 1995 roku. Od 2004 roku autobusy podjeżdżają bezpośrednio pod stację PKP Sochaczew (wcześniej była to ul. Towarowa i Sienkiewicza).

 Nowa epoka

ZKM zatrudnia obecnie 49 osób, dysponuje 17 autobusami. Zakład realizuje również innowacyjny projekt – Sochaczewski Ekobus, w znacznej części finansowany ze środków unijnych. Jego głównym celem jest poprawa taboru autobusowego, usprawnienie komunikacji, ograniczenie emisji spalin, większa dbałość o jakość powietrza. Składa się on z kilku elementów. Do tej pory zrealizowano w pełni zakup i montaż 26 wiat autobusowych, z których część wyposażono w stojaki rowerowe. Zasadniczy cel projektu, jakim jest zakup dwóch spalinowych i trzech elektrycznych autobusów miejskich, jest właśnie w trakcie realizacji.

Zakładowi pozostaje życzyć dalszego rozwoju i pracy nad jakością usług, tak, by stawał się coraz większą konkurencją dla samochodów osobowych. Z roku na rok jego tabor ulega modernizacji. Czekamy na nowe pojazdy, biletomaty. Oby kolejne lata były równie owocne – mówił Sylwester Kaczmarek, przewodniczący Rady Miasta, wręczają  wspólnie z burmistrzem Piotrem Osieckim list gratulacyjny

UM/dot

Fot. UM Sochaczew