Strona główna Kultura Jak Ambroży Skarżyński wojował

Jak Ambroży Skarżyński wojował

755
0
PODZIEL SIĘ

Nasz Patronat

Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza z Gawłowa zaprasza w niedzielę, 19 maja, na piknik historyczny „Przypadki Ambrożego Skarżyńskiego”.

Gwiazdą spotkania będzie Robert Gonera, który podczas przedstawionego monodramu wcieli się w postać patrona Fundacji, czyli właśnie w Ambrożego Skarżyńskiego, byłego właściciela dóbr Gawłowo i Żukowo. W pierwszej połowie XIX wieku był on oficerem wojsk Księstwa Warszawskiego i adiutantem samego Napoleona Bonaparte, cesarza Francuzów.

Ale nie tylko monodram będzie atrakcją tej imprezy. W Gawłowie odbędą się także pokazy Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej Pułku 4 Piechoty Xięstwa Warszawskiego. Grupa ta zaprezentuje broń, umundurowanie oraz zwyczaje żołnierskie z tej epoki. Będą to pierwsze tego typu pokazy na terenie Sochaczewa.

W czasie pikniku prezentować się będą też stowarzyszenia, fundacje oraz lokalni rękodzielnicy. Chętnym udostępniony też zostanie do zwiedzania pierwszy bunkier z czasów II wojny światowej, który znajduje się pod opieką Fundacji. Nie zabraknie atrakcji kulinarnych. Na sam koniec wspólna nauka tańców historycznych.

Impreza zapowiadana jest od godziny 13.00 do 18.00.

BN

fot.archiwum