Strona główna Teresin Gminna majówka za nami

Gminna majówka za nami

463
0
PODZIEL SIĘ

Tegoroczna majówka w gminie Teresin upłynęła w charakterze filmowo-strażacko-patriotycznym. Cykl wydarzeń rozpoczął pierwszomajowy pokaz filmów w sali widowiskowej w podziemiach Dworca.TO.Kultura.

Teresiński Ośrodek Kultury przygotował kilka ciekawych propozycji. O godz. 11:00 swoją projekcję mieli najmłodsi odbiorcy, po południu film adresowany był do starszych widzów. Na wieczorny seans zaproszono z kolei widzów dorosłych.

Dzień później, 2 maja do zabawy na powietrzu zaprosili harcerze z I DH im. św. o. M. Kolbego w Teresinie. Jak zwykle, druhowie stanęli na wysokości zadania. Gra terenowa okazała się niezwykle ciekawa i pouczająca. Jej uczestnicy wystartowali ze Skweru Niepodległości. W tym roku hasło przewodnie gry brzmiało „Nasza biało-czerwona”.

Na tropie flagi

Wszystkie siedem punktów na trasie obejmowało tematykę i zadania związane z flagą Rzeczpospolitej Polskiej. Tak, by poznać jej prawdziwe kolory, symbolikę, zasady, gdzie, kiedy i kto może ją wywieszać, co się może na niej znajdować? Niby łatwe, jednak jak się okazało, nie dla wszystkich oczywiste – przyznają teresińscy harcerze. Potwierdzili też, że data gry również była celowa, bo 2 maja to Narodowe Święto Flagi RP. Sama trasa była ściśle powiązana z charakterystycznymi, historycznymi miejscami w Teresinie.

Tradycyjnie patriotyczny charakter przyjął trzeci dzień majówki. W piątek świętowaliśmy 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą o godzinie 11.30 w Bazylice Mniejszej w Niepokalanowie. Wzięli w niej udział m.in. strażacy, samorządowcy, delegacje placówek oświatowych. Nie zabrakło pielgrzymów z różnych stron Polski. Wierni modlili się w intencji Ojczyzny, jak również Ochotniczych Straży Pożarnych. Bo przecież warto zaznaczyć, iż 4 maja, w dniu wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Strażaka. Po nabożeństwie, 3 maja, chętni wzięli udział w koncercie patriotycznym w wykonaniu artystów m.in. z Państwowej Szkoły Muzycznej w Sochaczewie. Świętowali też strażacy z gminnych OSP.

Strażacka defilada

Z tej okazji po Mszy św. odbyła się tradycyjna parada wozów strażackich. Kawalkada na sygnałach przejechała ulicami gminy, prezentując swoją bojową gotowość. Trzeba przyznać, widok niesamowity. Dzień Strażaka to również świetna okazja do przyznania nagród wyróżniającym się druhom. Podczas uroczystego apelu w Paprotni odznaczenia odebrali bracia strażacy z Niepokalanowa. Złotym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” uhonorowano druhów – br. Wiesława Koca, br. Jerzego Kozikowskiego i br. Michała Glinkę. Srebrny medal otrzymał br. Andrzej Kopczyński, zaś brązowy – br. Krzysztof Kotarba. Natomiast „Złoty Znak Związku OSP RP”, odznaczenie nadawane przez Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP powędruje w tym roku do br. Janusza Tomonia. Otrzyma go jednak dopiero podczas czerwcowych powiatowych obchodów Dnia Strażaka.

Z kolei, odznaczenia dla druhów z OSP Budki Piaseckie przyznane zostaną im w czerwcu, podczas uroczystości poświęcenia nowego wozu bojowego, a dla strażaków z OSP Szymanów – w sierpniu, gdy świętować będą 100-lecie swojej jednostki.

Majowy seans

W teresińskiej majówce filmowo było również w niedzielę, 5 maja. Zainaugurowano wówczas tegoroczną edycję projektu zatytułowanego „Kino z krzyżykiem”. Tym samym do Niepokalanowa powracają otwarte i bezpłatne pokazy filmowe. To filmy dotyczące przede wszystkim międzyludzkich relacji i wzajemnego miłosierdzia.

Tym razem w sali św. Bonawentury wyświetlono gruzińsko-estoński dramat wojenny pt. „Mandarynki” w reżyserii Zazy Urushadze. Film opowiadał o wojnie w Abchazji, kiedy jesienią 1992 dwaj plantatorzy mandarynek znajdują rannych żołnierzy walczących po przeciwnych stronach. Warto dodać, iż obraz był laureatem Nagrody Publiczności na 29. Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym. Cztery lata temu obraz nominowano do Złotych Globów w kategorii Najlepszy film zagraniczny oraz do Nagrody Akademii Filmowej w kategorii „Najlepszy film” nieanglojęzyczny.

Organizatorem niepokalanowskiego „Kina z krzyżykiem”, poza tutejszym Klasztorem OO. Franciszkanów, jest również Gmina Teresin i Fundacja Vide et Crede im. św. Jana Pawła II z Wrocławia.

Marcin Odolczyk