Strona główna Żelazowa Wola Dzień Dziecka u Chopina

Dzień Dziecka u Chopina

641
0
PODZIEL SIĘ

nasz patronat

W tym roku odbędzie się już X Dzień Dziecka w Żelazowej Woli pod hasłem „Rozśpiewany park!” Tematem przewodnim jubileuszowej edycji tego edukacyjno-artystycznego wydarzenia dla rodzin będą pieśni.

Z racji tego, że właśnie obchodzony jest rok moniuszkowski związany z okazją 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.

Prezentowane będą głównie pieśni kompozytora „Prząśniczki”, a także utwory chopinowskie inspirowane twórczością fortepianową Fryderyka Chopina. Tegoroczna edycja odbywa się pod patronatem honorowym Agaty Kornhauser-Dudy, żony prezydenta RP.

Początek w parku w Żelazowej Woli w niedzielę, 2 czerwca, już od godziny 10.00. Finał po godzinie 17.00. W programie znajdą się koncerty edukacyjne i warsztaty śpiewu, recitale chopinowskie, warsztaty plastyczne, muzyczno-teatralne i czytanie literatury dziecięcej. Organizatorzy przygotowali masę konkursów z atrakcyjnymi nagrodami dla młodych uczestników.

Nauka i śpiew

Obecnie twórczość Stanisława Moniuszki jest nieco mniej znana najmłodszym. Bardziej kojarzy się on jako twórca oper narodowych niż „Śpiewników domowych”, z których zasłynął w XIX wieku. Niewielu wie, że słynna „Prząśniczka” to właśnie jego utwór. Będzie więc okazja – podczas warsztatów śpiewu – poznania innych utworów z jego „Śpiewnika”, a także pieśni Chopina.

W czasie warsztatów muzycznych najmłodsi usłyszą i dowiedzą się, co to takiego nokturn, zwany też pieśnią nocy. Te miniatury fortepianowe były cenione w epoce romantyzmu, a ich wokalny charakter przejawia się w bogatej ornamentyce, kolorystyce i śpiewności.

Pewnym zaskoczeniem mogą być „Rymy dziecięce” Karola Szymanowskiego, liryka wokalna dedykowana najmłodszym. Prosty pod względem formy muzycznej i faktury świat widziany oczami dziecka, pełen przygód, radosny i barwny stanie się kanwą zajęć muzyczno-teatralnych. Podczas czytania wierszy o tematyce muzycznej dla dzieci autorstwa, m.in. Jana Brzechwy i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, będzie okazja do poznania, jak muzyka wkracza do poezji i na odwrót, poezja do muzyki.

Z kolei warsztaty plastyczne poświęcone będą kaligrafii, czyli sztuce pięknego, zdobionego pisania. W czasach Chopina i do początków XX wieku kaligrafia była obowiązkowym zajęciem w szkole. Zaprezentowany zostanie słynny autograf Chopina, a także słowa z XIX-wiecznych pieśni zapisane kaligraficznie.

Zabawy i recitale

Propozycja dla dziewczynek, to cieszące się dużą popularnością wicie wianków, z edukacyjnym komentarzem dotyczącym symboliki kwiatów i wyjątkowych okazów, jakie możemy zobaczyć w Żelazowej Woli. Natomiast chłopcy spróbują stworzyć kwiat w butonierce – obowiązkowy atrybut XIX-wiecznego eleganta. Oba spotkania przy pawilonie Etiuda.

Recitale chopinowskie wybitnych artystów oraz młodych laureatów konkursów pianistycznych i uczniów szkół muzycznych odbędą się   12.00 i 15.00. Warsztaty śpiewu na scenie letniej trwać będą przez cały dzień. Poczynając od godziny 10.30 w półgodzinnych blokach – na zmianę pieśni Moniuszki z utworami Chopina.

Wśród występujących młodych laureatów konkursów uczniów szkół muzycznych i laureatów Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni wystąpią Olga Rusin, Weronika Chodakowska, Marta Wrona na scenie przy alei głównej. A przy wiśni japońskiej – Karolina Kwaśniak, Anna Siek, Jakub Kitowski.

Ci, którzy zachwycają się kwiatami w parku w Żelazowej Woli, mogą wysłuchać Anny Tarnawskiej, kierownika ds. parku od 14.30 do 15.00 w altanie na kępie. Tradycyjnie jak co roku w szklarni będzie można posadzić swoje roślinki. Ta część spotkań ma co roku grono wiernych, małych ogrodników.

W sali kinowej w pawilonie Etiuda będą prezentowane filmowe wersje dwóch oper Stanisława Moniuszki – po włosku w wykonaniu Europa Galante pod dyrekcją Fabia Biondiego, z udziałem solistów oraz Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej z 14. Festiwalu Chopin i Jego Europa o godzinie 11.00 oraz „Strasznego dworu” w wykonaniu Chóru i Orkiestry Teatru Wielkiego (akt III i IV) o godzinie o godzinie 14.00.

W strefie dla maluszków do 4 lat zajęcia gordonowskie, klocki i słuchanie muzyki. Przez cały dzień trwać będzie losowanie biletów na festiwal Chopin i Jego Europa. Zwycięzcy opublikowani będą facebooku Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Wstęp wolny.

Bogumiła Nowak

Fot. Muzeum ŻW