Strona główna Sochaczew miasto Dzieci w krainie przygód

Dzieci w krainie przygód

476
0
PODZIEL SIĘ

W tym roku miejskie obchody Dnia Dziecka odbędą się nie na terenie   Ogródka Jordanowskiego przy Al. 600-lecia, lecz w parku Garbolewskiego. Impreza jest zaplanowana na 1 czerwca i potrwa od 14.00 do 19.00.

 Chcemy wykorzystać wszystkie walory tej przestrzeni. W ubiegłym roku w parku powstała scena plenerowa, ogród muzyczny, na nowo wytyczyliśmy ścieżki spacerowe w ich historycznym przebiegu, zatem miejsca do zabawy, przeprowadzenia gier, konkursów czy quizów jest dosyć – mówi Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.

Podobnie jak i w poprzednim roku, dzieci zostaną zaproszone do tematycznych krain. Pierwsza z nich to Kraina Muzyczna, która zostanie rozlokowana na scenie plenerowej. Zobaczymy na niej przedstawienie „Calineczka” w wykonaniu Teatru Lalek „Bajka” oraz występy zespołów, w tym koncert orkiestry Państwowej Szkoły Muzycznej oraz Orkiestry Dętej Sochaczew. Z kolei w Krainie Malucha dzieci będą mogły współtworzyć teatrzyk kukiełkowy, wziąć udział w zajęciach muzycznych i plastycznych. Jak powstają lizaki oraz cukierki i jak samemu je wykonać, najmłodsi mieszkańcy Sochaczewa będą mogli dowiedzieć się w Krainie Karmelków. Natomiast w Krainie Plastycznej goście będą mogli z płatków kwiatów, gałązek ziół i traw własnoręcznie wykonać artystyczne wzory na tkaninach. Najmłodsi uczestnicy namalują swoje portrety oraz poznają tajniki powstawania koronek.

Nie zabraknie także gier i zabaw, które zostaną zorganizowane w Krainie Gier i Zabaw, gdzie na dużych planszach, po których będzie można chodzić, skakać i biegać, dzieci z rodzicami i dziadkami zagrają m.in. w: warcaby, kapsle, kółko i krzyżyk, scrabble, klasy i domino. A w Klockolandii z wielkoformatowych klocków będzie można zbudować wieżowiec, statek czy domu. Poznamy także, jak powstają zwierzaki z balonów oraz bańki mydlane, w tym te olbrzymie, w których można   schować dziecko.

Natomiast w Krainie Odkrywcy, zarówno najmłodsi, jak i dorośli poznają tajniki dawnego rzemiosła. Dowiemy się m.in., jak powstają gliniane naczynia, papier czerpany oraz liny i sznury. Maluchy będą mogły wykonać świeczkę z wosku, bransoletkę z wełny, krajkę na średniowiecznym krosienku oraz spróbują pracy na kołowrotku tkackim.

Z kolei w Krainie Historycznej sochaczewskie muzeum oraz Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im. II/18 pp zorganizuje plastyczne warsztaty historyczne dla dzieci. Z powstałych rysunków powstanie film animowany, kolejny odcinek z cyklu „Historia Polski wg dzieci” zrealizowanego przez Fundację Budzenie Pasji.

Na tegorocznym święcie nie zabraknie Krainy Książki, w której zaplanowano quizy, zabawy i konkursy związane z książką, a władze miasta będą czytały bajki i opowiadania. Przewidziano również   spotkanie autorskie z Wiolettą Piasecką, autorką bajek i baśni dla dzieci.

A na tych, którzy nie zmęczą się natłokiem propozycji, będą czekały Kraina Sportowa i konkursy sprawnościowe. W tym m.in. rzut beretem na odległość, przeciąganie liny czy skoki z trampoliny na materac.

Jerzy Szostak

fot.pixabay