Strona główna Iłów Dostaną odszkodowania za przymrozki

Dostaną odszkodowania za przymrozki

1178
0
PODZIEL SIĘ

Nawet do 300 tysięcy złotych mogą otrzymać rolnicy, którym wiosenne przymrozki zniszczyły uprawy. Katalog szkód objętych taką pomocą zawiera aż 10 rodzajów różnych szkód. Dotąd można było składać wnioski wyłącznie wtedy, gdy gospodarstwa zostały zniszczone przez powódź lub obsunięcie się ziemi.

W tym roku doszły do katalogu zniszczeń spowodowane przez przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, suszę, deszcz nawalny, grad, huragan oraz uderzenie pioruna.

 W części gmin powiatu sochaczewskiego, jak również w gminie Wyszogród, rolnicy zostali powiadomieni o możliwości złożenia wniosku.

„W związku z wystąpieniem na terenie gminy Iłów przymrozków wiosennych w dniach 15-16 kwietnia oraz 8 maja, informuję o możliwości składania wniosków o szacowanie szkód w terminie do 24 maja. Wnioski można pobrać na stronie internetowej urzędu lub w Biurze Obsługi Mieszkańca” – poinformował Jan Paweł Kraśniewski, wójt gminy Iłów, w swym piśmie do mieszkańców gminy.

Zaznaczył, że do wniosku o oszacowanie szkód należy dołączyć wykaz działek deklarowanych do płatności bezpośrednich na bieżący rok oraz kopię zgłoszenia do Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (IRZ) lub kserokopię księgi stada, bądź paszportu. Jednak, aby otrzymać odszkodowanie, nie można nic robić na posiadanej nieruchomości gruntowej do czasu oszacowania szkód przez specjalną, powołaną przez wojewodę komisję, która dokona lustracji miejsca wystąpienia szkód.

Największe spadki temperatur były w nocy z 12 na 13 kwietnia. Temperatura przy gruncie miejscami spadła nawet do minus 4 stopni. Największe straty spowodowało to w kwitnących właśnie czereśniach, gruszach i wiśniach. Jabłonie mniej ucierpiały i tylko takie odmiany, jak idared lub ligol zostały częściowo uszkodzone.

Wnioski od gmin po wstępnej analizie przekazywane są do Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa. Ta zaś zbiera je od 18 lipca do 29 sierpnia, czyli 30 dni roboczych. Wniosek można złożyć w biurze powiatowym Agencji. Trzeba wystąpić do gminy, wójta lub burmistrza, aby straty zostały oszacowane przez specjalną komisję, powołaną przez wojewodę.

Odszkodowanie będzie wypłacane rolnikom, gdy wysokość szkód oszacowanych przez komisję będzie wynosiła średnio powyżej 30 procent średniej rocznej produkcji w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich lub rybach oraz co najmniej 10 tysięcy w środkach trwałych, służących produkcji rolnej, m.in. w plantacjach i sadach. Maksymalna kwota pomocy na gospodarstwo wynosi 300 tys. zł. Refundacji jednak podlega aż do 90 procent kosztów kwalifikowanych, poniesionych na inwestycje przywracające potencjał produkcyjny. I tak rolnik, który stracił np. sad po fali przymrozków, nie musi go koniecznie odtwarzać. Za uzyskane odszkodowanie może np. kupić sobie ciągnik, czy przeznaczyć na inną produkcję.

W urzędach gmin przeciętnie do połowy czerwca gromadzone są wnioski od rolników. Na miejscu są one sprawdzane i poprawiane. Wypłaty odszkodowań po weryfikacji będą dokonane w drugiej połowie roku.

BN

Fot. Pixabay