Strona główna Teresin Dębowy szlak historyczny

Dębowy szlak historyczny

451
0
PODZIEL SIĘ

W założeniu ma to być nowa regionalna trasa turystyczno-pielgrzymkowa. Taka wędrówka po teresińskiej gminie ma nie tylko sprzyjać wzajemnej integracji, ale też ubogacać wiedzę o historii Małej Ojczyzny. „Dębowy szlak” ma być pomysłem zarówno dla starszych, jak i młodszych mieszkańców gminy Teresin.

Rok 2018 był rokiem jubileuszu 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej właśnie okazji, na terenie gminy posadzono łącznie 100 dębów. Niektóre mają docelowo upamiętniać zasłużoną historyczną postać, wiele z drzew posadzono także ku czci lokalnych twórców i nieżyjących już propagatorów rozwoju gminy, ale też pamięci przełomowych wydarzeń. Dąb z numerem 1 posadzono w Szymanowie, na terenie byłego gimnazjum. Poświęcony został Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, zresztą patronowi tej szkoły. Niedaleko, bo tuż przy filii Gminnej Biblioteki Publicznej rośnie Dąb Niepodległości związany z Powstaniem Styczniowym i jego bohaterami. Z kolei, w Teresinie, obok Dworca TO.Kultura stoją dęby pamięci Ojców Niepodległości – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Paderewskiego i Wincenta Witosa. Swoje dęby mają również nieżyjący już Honorowi Obywatele Gminy Teresin: św. Jan Paweł II (przy Szkole Podstawowej w Paprotni), kpt. Henryk Kucharski (plac przy OSP Teresin), Stanisław Wójcik (skwer przy Zespole Szkół), książę Jan Drucki–Lubecki (skrzyżowanie ulic Świętokrzyskiej i alei ks. Druckiego Lubeckiego). Uznanie wśród gminnej społeczności znaleźli też m.in. ci, którzy zapisali się dużymi literami w historii tutejszego LKS Mazowsze – Zdzisław Kaliński, założyciel i wieloletni trener sekcji kolarskiej, kolarz Adam Zagajewski, reprezentant Polski, czy Wiesław Stempień, założyciel i wieloletni szkoleniowiec sekcji zapaśniczej LKS Mazowsze. „Ich” dęby wzrastają na obiekcie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W innym miejscu posadzone zostały dęby m.in. ku pamięci żołnierzy Armii Krajowej czy franciszkanów, niepokalanowskich męczenników.

Jak tłumaczą twórcy „Dębowego szlaku”, wyznaczona trasa nie ma określonego kierunku zwiedzania. Można podążać nią również odcinkowo. Na stworzonej mapie zaznaczone są poszczególne dęby cyframi od 1 do 20. Ten z ostatnim, setnym numerem, to Dąb „Niepodległa”, który w symboliczny sposób jakby zamyka patriotyczny projekt. Dęby posiadają specjalną metryczkę z kolejnym numerem. Wszystkie zostały wpisane w pamiątkową kronikę. Dodajmy, że ofiarodawcą sadzonek młodych drzewek było Nadleśnictwo Radziwiłłów. Pierwsze z nich, wraz z certyfikatami wydano 2 maja ubiegłego roku, w ramach akcji „100 dębów na 100-lecie”. Rozdawane wówczas w namiocie stojącym przed Urzędem Gminy, rozeszły się w szalenie szybkim tempie. Jednak, po roku do Urzędu zaczęły wpływać zgłoszenia, iż niektóre sadzonki niestety, nie przyjęły się. Stąd od połowy kwietnia br. można było dostać nowy dąb, wystarczyło się po niego zgłosić. Wierzymy, że tym razem drzewa będą rosły bez zarzutu.

„Dębowy szlak” wydaje się być interesującą propozycją dla całych rodzin. Młodszym może przynieść niespotykaną lekcję z dziejów teresińskiej ziemi, dla dorosłych będzie stanowić niecodzienną powtórkę z historii naszej Ojczyzny. A zauważyć też należy, że nowopowstała turystyczno-pielgrzymkowa trasa doskonale wpisuje się w inne tego typu gminne szlaki. Jedną z nich jest plenerowa wystawa zatytułowana „Teresin w starej fotografii”. Na terenie gminy rozstawionych jest kilkanaście tablic, na których widnieją stare fotografie przedstawiające dany obiekt w przeszłości. Dzięki wystawie mieszkańcy gminy, turyści, pielgrzymi oraz osoby przypadkiem odwiedzające gminę mogą na chwilę przystanąć i spojrzeć na współczesne miejsca z nutą sentymentu. Wystawa stanowi ścieżkę dydaktyczną, służącą przybliżeniu turystom i mieszkańcom lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego. Ponad pięć lat temu dofinansowanie na realizację tego projektu, ok. 15 tys. zł udało się pozyskać dzięki Lokalnej Grupie Działania „Ziemia Chełmońskiego”. Inne szlaki to: „Śladami Józefa Chełmońskiego” oraz oddana w 2012 roku „Droga św. Jakuba”, rozpoczynająca się w Warszawie, a poprzez gminę Teresin prowadząca do Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii.

Marcin Odolczyk