Strona główna Sochaczew miasto Będą nowe autobusy

Będą nowe autobusy

859
0
PODZIEL SIĘ

Najpóźniej do końca kwietnia przyszłego roku na ulicach Sochaczewa powinny się pojawić nowe, ekologiczne autobusy. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na zakup nowoczesnych pojazdów, które zastąpią wysłużone i trujące powietrze jelcze.

Miejski samorząd przystąpił do realizacji drugiego etapu projektu „Sochaczewski Eko-Bus”. Tym razem będzie to zakup pięciu nowoczesnych autobusów. Zostaną one zakupione dzięki wsparciu w wysokości 7 milionów złotych, jakie miasto otrzymało z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Koszt samego projektu, dzięki któremu podniesiony zostanie poziom usług komunikacyjnych na terenie miasta wyniesie 9 929 223 zł.

Ekologiczne i elektryczne

O tym, kto dostarczy nowoczesne autobusy, które zastąpią wysłużone jelcze, dowiemy się 31 maja. Natomiast zwycięzca przetargu na ich dostarczenie do Zakładu Komunikacji Miejskiej będzie miał czas do 30 kwietnia przyszłego roku. Miasto planuje nabycie pięciu niskopodłogowych autobusów. Dwa z nich będą o napędzie spalinowym, spełniającym normę ekologiczną EURO-6. Ich maksymalna długość ma wynosić 10,5 m, szerokość minimum 2,50 m, a wysokość minimum 3,2 m. Trzydrzwiowe autobusy będą posiadały 22 miejsca siedzące i będą mogły przewozić minimum 80 pasażerów. Pojazdy, które trafią do ZKM, będą posiadały termiczne szyby i osłony antyhałasowe. Miasto chce również, aby siedzenia autobusów były wykonane z tworzywa odpornego na zarysowania i grafitii i łatwo zmywalne.

Podobne parametry dotyczące komfortu przewozu pasażerów mają posiadać także trzy autobusy elektryczne. A ich akumulatory pozwolą na przejazd bez doładowania 150 kilometrów, zarówno w warunkach letnich, jak i zimowych, przy maksymalnym wykorzystaniu urządzeń klimatyzacyjnych przy pełnym obciążeniu oświetlenia.

Plastikowy bilet

Przypomnijmy, że do tej pory w ramach „Sochaczewskiego Eko-busa” ustawiono już 26 nowych wiat przystankowych, a część z nich wyposażono w stojaki dla rowerów. Wytyczono również ścieżkę rowerową łączącą ulicę Staszica z ulicą Płocką.

Kolejnymi elementami projektu będzie zakup pięciu elektronicznych tablic wyświetlających w czasie rzeczywistym rozkład jazdy autobusów ZKM. Do tego dojdzie montaż dwóch biletomatów stacjonarnych przy stacji PKP i na Placu Kościuszki oraz uruchomienie stanowiska do produkcji i sprzedaży biletów okresowych – plastikowych kart z chipem. Ma ono powstać w biurze ZKM przy Al. 600-lecia.

Jak podkreślają władze Sochaczewa, jedną z podstawowych funkcji biletomatu będzie możliwość doładowania elektronicznego biletu okresowego, np. miesięcznego. E-bilet mający kształt karty bankomatowej, wyposażony w chip, z nadrukowanym numerem, imieniem, nazwiskiem i zdjęciem jego posiadacza, wykonamy „od ręki” w biurze ZKM.

– Po wprowadzeniu e-biletów, zamiast comiesięcznych wizyt w kasie ZKM wystarczy jedna. Potem kartę doładujemy w biletomacie. Na początku do ZKM trafi tysiąc kart gotowych do zaprogramowania. Do kontroli e-biletów ZKM otrzyma trzy czytniki. Sprawdzanie będzie polegało na zbliżeniu karty do czytnika, a ten poinformuje kontrolera, czy jest ona ważna, nieważna, a może zastrzeżona przez właściciela, który ją zgubił – mówi Dariusz Dobrowolski, zastępca burmistrza Sochaczewa.

Jerzy Szostak

Fot. UM Białystok