Strona główna Sochaczew miasto Amfiteatr ostatnie starcie

Amfiteatr ostatnie starcie

1409
0
PODZIEL SIĘ

Już tylko od decyzji radnych zależy, czy w tym roku rozpocznie się długo oczekiwana budowa nowego amfiteatru. Aby tak się stało, rada musi zgodzić się na zwiększenie środków potrzebnych na realizację inwestycji.

 Jak już informowaliśmy, na ogłoszony przez Urząd Miejski dwuwariantowy przetarg, dotyczący budowy nowego amfiteatru w miejscu istniejącej muszli koncertowej, wpłynęły dwie oferty. W pierwszym wariancie, dotyczącym budowy amfiteatru bez siedzisk na widowni, firma Zabbud zaproponowała kwotę 13 961 544 zł, a sochaczewski Sochbud – 13 247 000 zł. Z kolei w wariancie drugim, obejmującym budowę amfiteatru wraz z montażem siedlisk, Zabdud zaoferował za realizację inwestycji 14 504 781 zł, a Sochbud – 13 877 000 zł.

   Lepiej dołożyć

Jednak kwoty zaproponowane przez te firmy przewyższały środki, jakie miasto zamierzało przeznaczyć na realizację inwestycji. W przypadku najniższej oferty różnica wynosi 2 840 000 złotych. Dodajmy, że złożone oferty są i tak znacznie niższe niż ta, jaką zaproponowano za wybudowanie amfiteatru w ostatnim przetargu, a która wynosiła 16 728 000 zł.

Czy oznacza to, że czeka nas kolejne, już trzecie podejście do wyłonienia wykonawcy amfiteatru? Wszystko wskazuje, iż tak nie będzie. Otóż na najbliższą sesję rady miejskiej trafi projekt uchwały dotyczący zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta, w której burmistrz proponuje radnym zwiększenie środków na budowę amfiteatru. Chodzi właśnie o kwotę stanowiącą różnicę pomiędzy zarezerwowanymi przez miasto środkami a najniższą ofertą, czyli tą złożoną przez firmę Sochbud.

Jednak zwiększenie środków nie wynika tylko z determinacji miasta w sprawie powstania amfiteatru. Musimy pamiętać o tym, że jego budowa stanowi integralną część zagospodarowania terenów nad Bzura. A ten projekt składa się, oprócz budowy samej muszli koncertowej, także m.in. z budowy przystani, bulwarów czy modernizacji ulicy Podzamcze. Na cały ten projekt miasto otrzymało dofinansowanie. Jeżeli ujęte we wniosku o wsparcie zewnętrzne inwestycje nie zostaną zrealizowane, miasto będzie musiało oddać otrzymane środki. A jest to około 7 milionów złotych. Dlatego logiczne wydaje się, że lepiej dołożyć samemu, niż oddać otrzymane środki.

 Cud na Bzurą

Pozwoli to na budowę jednego z najpiękniejszych amfiteatrów na Mazowszu. Przypomnijmy, że został on zaprojektowany przez czołowe europejskie biuro architektoniczne – Heinle, Wischer und Partner Architekci. Mający powstać na Podzamczu amfiteatr, w przeciwieństwie do istniejącej muszli, nie będzie przesłaniał widoku na zamek osobom siedzącym na widowni. Obiekt zostanie wpisany w otoczenie zamku nie tylko poprzez półkolisty kształt, ale i samą scenę. A ta będzie otwarta na wzgórze zamkowe.

Wszystkie części budynku amfiteatru zostaną przykryte wspólnym dachem, pełniącym jednocześnie funkcję ścieżki rowerowej. Górna ścieżka będzie zaczynała się w parku przy ulicy Traugutta, a kończyła przy ulicy Podzamcze.

Sam amfiteatr pomieści 894 widzów. Do tego dojdzie około 2 tysięcy miejsc stojących. Ocenia się jednak, że ze względu na ukształtowanie terenu i położenie sceny w niecce widowiska, w nowym amfiteatrze będzie mogło zmieścic się dużo więcej osób.

Na widownię będzie można wchodzić zarówno od strony ulicy Traugutta, jak i od ulicy Podzamcze. Ze względu na kształt budynku scenicznego, widownia zostanie poszerzona o część obecnego parkingu przy ulicy Podzamcze, z której bezpośrednio będzie można na nią wchodzić. Drugie wejście na widownię zaplanowano od skrzyżowania z ulicą Traugutta. Z kolei od strony południowo-wschodniej widownia zostanie rozbudowana w kierunku istniejącego obecnie wejścia na zamek.

Jerzy Szostak

Fot.: UM Sochaczew