Strona główna Sochaczew miasto Wyremontują kolejną ulicę

Wyremontują kolejną ulicę

633
0
PODZIEL SIĘ

Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, to jeszcze w tym roku ulica 15 Sierpnia zostanie wyremontowana praktycznie na całej swojej długości. Swój odcinek planuje wyremontować Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich. Z kolei miasto przebuduje fragment ulicy o długości 600 metrów. Środki na ten cel miejski samorząd chce pozyskać z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych.

W połowie marca wojewoda mazowiecki rozpoczął nabór wniosków do nowego rządowego programu modernizacji dróg lokalnych. W ramach Funduszu Dróg Samorządowych do podziału będzie kilkaset milionów złotych i po część tych pieniędzy chce sięgnąć także nasze miasto.

W ramach  FDS w tym roku województwo mazowieckie będzie miało do dyspozycji aż 380 milionów złotych. Trafią one w formie dotacji na projekty, które rozpoczną i zakończą się do końca 2019 roku. Dodatkowe 122 miliony odłożono na sfinansowanie projektów, których nie uda się wykonać w tym roku i ich finansowanie przejdzie na kolejne lata. Połowa z 500 milionów złotych trafi na drogi powiatowe, druga część na drogi gminne.

 Bez naginania

Fundusz Dróg Samorządowych, jako następca programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej, jest znacznie lepiej skonstruowany, bo daje więcej możliwości. Po pierwsze samorządy sięgną nawet po 80 procent dofinansowania, w poprzednim programie było to 50 procent. Po drugie fundusz pozwoli realizować zadania większe, wymagające więcej czasu.

Dotychczas droga musiała być przebudowana i oddana do użytku w jednym roku kalendarzowym, tymczasem FDS pozwala na prowadzenie prac w dłuższym okresie, a to oznacza, że nie trzeba napinać harmonogramów, by komisja odbierająca inwestycje zakończyła pracę przed 31 grudnia. Istotne jest również to, na co uwagę zwraca burmistrz Piotr Osiecki: – Pod rządami poprzedniego programu mogliśmy sięgnąć maksymalnie po 3 miliony dotacji, teraz to dziesięć razy większa kwota. I ostatnia sprawa. Do tej pory miasto mogło złożyć tylko jeden wniosek, obecnie możemy się ubiegać o pieniądze na dwa zadania – stwierdza burmistrz.

Co prawda miasto zamierzało z tego skorzystać i złożyć dwa wnioski o dofinansowanie przebudowy ulic 15 Sierpnia i Płockiej. Ale ze względu na otrzymanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prawie 10 milionów dofinansowania na budowę kanalizacji deszczowej, w tym w ulicy Płockiej, roboty w tym rejonie mają być prowadzone w 2020 roku. – Najpierw musimy ułożyć kanalizację deszczową, na którą otrzymamy pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a dopiero w drugim etapie można modernizować ulicę. Po deszczówce przyjdzie czas na nakładkę asfaltową, ciąg pieszo-rowerowy oraz chodniki – mówi w Piotr Osiecki.

Koniec wybojów

Dlatego zostanie złożony jedynie wniosek na przebudowę należącego do miasta odcinka ulicy 15 Sierpnia od Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina do ulicy Broniewskiego. A szacowany koszt przebudowy to około 4 miliony złotych. Plan zakłada przebudowę drogi, ułożenie chodników o łącznej długości 751 m (158 m po lewej i 593 m po prawej stronie), utworzenie ścieżki rowerowej o długości 1186 m (po obydwu stronach jezdni zaprojektowano jednokierunkowe, 1,5-metrowe wydzielone pasy dla rowerów), przebudowę kanalizacji deszczowej na całej długości oraz czterech skrzyżowań.

Ale to nie koniec dobrych wiadomości. Także w tym roku powinien zostać przebudowany odcinek 15 Sierpnia należący do Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Zarząd ogłosił właśnie przetarg na wyłonienie wykonawcy inwestycji, która zostanie zrealizowana na odcinku od skrzyżowania ulicy Boryszewskiej z Inżynierską do obwodnicy Sochaczewa. W tym przypadku termin zakończenia prac przewidziano na 30 listopada.

opr. Jerzy Szostak

Fot.: Jerzy Szostak