Strona główna Sochaczew miasto Wojewoda zatwierdzi bonifikatę

Wojewoda zatwierdzi bonifikatę

494
0
PODZIEL SIĘ
SONY DSC

Wszystko wskazuje na to, że już w maju mieszkańcy Sochaczewa, którzy zbudowali domy lub posiadają mieszkania znajdujące się na działkach skarbu państwa i dotychczas wnosili opłaty za ich wieczyste użytkowanie, mogą się stać właścicielami tych gruntów jedynie za 5 procent wartości.

Taką decyzję wojewoda mazowiecki podjął już w przypadku Płocka, gdzie również miejscy radni przejęli uchwałę o 95-procentowej uldze przy przekształceniu prawa własności.

Przypomnijmy, że  w wyniku wprowadzonych zmian w obowiązującym prawie od 1 stycznia tego roku użytkowanie wieczyste gruntów wykorzystywanych na cele mieszkaniowe przestało istnieć. Sejm postanowił ostatecznie skończyć z wieczystym użytkowaniem terenów zabudowanych domami, kamienicami i blokami, a pozostających we władaniu starostów i wojewodów, czyli administracji rządowej.

Ustawowo określono, że zaświadczenie o nabyciu prawa własności można uzyskać po wniesieniu dwudziestu rocznych opłat, a jeśli ktoś zapłaci całą kwotę jednorazowo, może liczyć na atrakcyjne zniżki. Na gruntach skarbu państwa w całym kraju ta zniżka to 60 procent i ma obowiązywać do końca 2019 roku. Przez kolejne pięć lat ulga będzie malała o 10 procent. W 2020 roku wyniesie 50 procent, w 2021 spadnie do 40 procent i tak aż do zera.

Ale na tym nie koniec. Otóż – jak już informowaliśmy – w połowie lutego prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego. Poprawki wniesione przez prezydenta przewidują, że na gruntach należących do Skarbu Państwa bonifikata za przekształcenie we własność nie będzie niższa niż zaproponowana przez lokalny samorząd. Oznacza to, że wojewoda mazowiecki musi ją z automatu zastosować przy przekształcaniu gruntów należących do skarbu państwa. I pierwsza taka decyzja została już podjęta i choć dotyczy Płocka, to oznacza, że podobnie będzie w przypadku Sochaczewa.

Przypomnijmy, że gdy ustawa weszła w życie Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa, zaproponował radnym, aby bonifikata dla przekształcanych gruntów miejskich wynosiła 95 procent. Z tak wysokiej ulgi mogą skorzystać nie tylko mieszkańcy domów wielorodzinnych lecz także jednorodzinnych, czyli łącznie około 1600 osób. Pod koniec lutego rada miasta jednogłośnie wyraziła na to zgodę i uchwała weszła w życie. Należy jednak pamiętać o tym, że z ulgi mogą skorzystać tylko rodziny nieposiadające zaległości podatkowych, w opłatach za wieczyste użytkowanie gruntów czy w innych opłatach lokalnych.

Dodajmy, że ze strony internetowej Urzędu Miejskiego w Sochaczewie sochaczew.pl można pobrać wzór wniosku o udzielenie bonifikaty oraz wzór oświadczenia, że rodzina zabiegająca o przejęcie gruntu na własność nie ma żadnych zaległości wobec ratusza.

UM/dot