Strona główna Sochaczew gmina Testują gminny transport

Testują gminny transport

516
0
PODZIEL SIĘ

Na terenie gminy Sochaczew 1 kwietnia ruszyły nowe połączenia autobusowe. To efekt podpisanej pod koniec marca umowy z Zakładem Komunikacji Miejskiej w Sochaczewie.

Zmiany są spore, ale już pierwsze dni wskazują na to, że mieszkańcy gminy, a zwłaszcza uczniowie dojeżdżający do szkół są zadowoleni. Jednak nie wszystkim ta rewolucja odpowiada i są głosy przeciwne.

Komunikację gminną w części gminy obsługuje firma prywatna wyłoniona w postępowaniu przetargowym. Natomiast w drugiej części zapewnia ją Zakład Komunikacji Miejskiej.

– Trudno ocenić na razie te zmiany. To jest dopiero pierwszy tydzień, można określić go jako testowy. Będziemy się przyglądać i analizować. Jeśli będzie potrzeba, to jest możliwość dopracowania sprawy godzin kursowania. Oczywiście nie są to zmiany szybkie, bo potrzeba tu konsultacji i dopracowania uzgodnień z ZKM. Na razie są różne opinie. Coś więcej można powiedzieć dopiero po dłuższym czasie – mówi Iwona Szlaga, inspektor do spraw inwestycji w gminie Sochaczew, odpowiedzialna za temat połączeń autobusowych.

Rewolucja w autobusach

Zmiany są zauważalne dla mieszkańców już na pierwszy rzut oka. Znikła z rozkładu linia S4, którą dotąd mieszkańcy jeździli do Mokasu, Żelazowej Woli i Dzięglewa. Również linia S3 nie obsługuje tych przystanków Teraz na tej trasie kursują miejskie autobusy nr 1 i 6. O takie rozwiązanie od dawna zabiegali mieszkańcy, którzy chcieli, aby miejskie autobusy docierały do Mokasu i Dzięglewa.

– Mnie to bardzo cieszy, bo godziny dojazdu tych autobusów bardziej mi odpowiadają niż „eski”, która wcześniej tam kursowała – mówi jeden z licealistów, który dojeżdża do Sochaczewa.

Linia S3 zmieniła częściowo swoją trasę. Trzy z dotychczasowych kursów wjeżdżają na nowe przystanki: Zosin, Janaszówek, Wymysłów oraz Chrzczany. Natomiast nie ma „eski” do Żukowa – zarówno S2, jak i S3. Zastąpiły ją autobusy ZKM nr 3 i 3A.

Natomiast trasa S2 kursuje od Sochaczewa – Chodakowa do   Kaźmierowa. Niewielka jest zmiana w linii S1. Pozostały te same godziny, ale nie ma wyjazdu do Kuznocina. Wszystkie autobusy zatrzymywały się na przystanku Kuznocin Łowicka, a potem na  ulicy Traugutta.

Prawdziwą rewolucją jest uruchomienie nowej linii autobusowej na trasie: Korczaka – Chodaków – Żuków – Gawłów – Altanka – Kąty – Kuznocin – PKP.

MZK prosi o zapoznanie się z nowymi rozkładami i uwagi.

„W miarę możliwości będziemy starali się uwzględnić państwa propozycję do zmiany rozkładu. Uwagi prosimy wnosić na adres gminasochaczew@sochaczew.org.pl–   czytamy na stronie MZK Sochaczew.

Chwalą i oceniają

Choć nie wszyscy są zadowoleni, jak mówi Iwona Szlaga, gdyż trudno wszystkich zadowolić. Jednak póki co jest przewaga tych doceniających zmiany w gminnym transporcie. Przede wszystkim są bardziej pojemne autobusy, co zauważalne jest w godzinach szczytu.

– Raczej chwalą. Jak będzie coś nie tak, jak oczekują mieszkańcy, to będziemy dopracowywać. Trzeba nad tym się pochylić, to nasze zadanie – mówi Agnieszka Offerczak – Ciura, radna gminy Sochaczew.

Podobnego zdania jest radna Agnieszka Malik, pytana o to, co mówią mieszkańcy jej miejscowości na temat zmian w transporcie gminnym.

– Nikt do mnie na razie nie zgłaszał żadnych skarg i narzekań. Chwalona jest nowa linia na Lubiejew. Wszyscy mieszkańcy póki co sprawdzają nowe połączenia. Zobaczymy, co będzie dalej – dodaje radna Malik.

Ewentualne zmiany i korekty w kursach najszybciej będą możliwe dopiero po okresie około trzech miesięcy, kiedy będzie więcej danych na temat gminnego transportu i wpłyną pierwsze oceny funkcjonowania nowych rozwiązań.

Bogumiła Nowak

Fot. Archiwum

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułStrażackie podsumowania
Następny artykułSpotkanie z pisarzem