Strona główna Sochaczew miasto Studenckie wizje Sochaczewa

Studenckie wizje Sochaczewa

597
0
PODZIEL SIĘ

Kolejna edycja konkursu „Rewaloryzacja zabudowy Sochaczewa i powiatu sochaczewskiego” dla studentów architektury Politechniki Warszawskiej za nami. W tym roku za najbardziej interesującą pracę uznano rewitalizację zabytkowej kamienicy przy ulicy Farnej oraz zespołu pałacowo-parkowego w Giżycach, w którym obecnie mieści się Dom Dziecka.

 Kilka miesięcy temu burmistrz Sochaczewa, we współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Starostwem Powiatowym w Sochaczewie, ogłosił konkurs na najlepszy projekt rewaloryzacji zabytkowej zabudowy. Studenci mieli nakreślić wizje zagospodarowania trzech obiektów: zabudowy przy ul. Farnej 13 w Sochaczewie, dworu w Giżycach i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego „Dom na szlaku” w Załuskowie.

Wyniki prac studentów można obejrzeć na wystawie pokonkursowej, która została otwarta 5 kwietnia w Miejskich Kramnicach.

Inspirujące koncepcje

Podczas otwarcia wystawy, którą poprzedziło wręczenie studentom nagród za najlepsze prace, Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa, stwierdził, że nie jest to konkurs, który kończy się wraz z ogłoszeniem wyników i przyznaniem nagród.

Wasze prace, wizje Sochaczewa, są zaczynem do dalszych działań, są dla nas inspiracją. Chodziło nam o uzyskanie najlepszej pod względem urbanistycznym, funkcjonalnym i estetycznym koncepcji architektonicznej remontu, adaptacji, rozbudowy, ewentualnie odtworzenia obiektów i zespołu obiektów budowlanych ważnych dla naszej społeczności lokalnej. Podsuwają nam gotowe rozwiązania, jak należy poprawić miejską przestrzeń pod względem estetycznym i funkcjonalnym – powiedział Piotr Osiecki. Dodając, że konkurs już na trwałe wpisał w się kalendarz kulturalnych wydarzeń Sochaczewa. Podkreślając, że jest to zasługa nie tylko miejskiego samorządu, ale również koordynatora przedsięwzięcia, którym jest wykładowca Politechniki Warszawskiej, sochaczewianin prof. Cezary Głuszek.

Zabytkowa kamienica

W tym roku przyznano dwie równorzędne, pierwsze nagrody. Otrzymała ją wizja rewitalizacji zabytkowej kamienicy przy ulicy Farnej zatytułowana „Kamienica Farna 13 – galeria sztuki współczesnej” autorstwa Eweliny Cisek i Artura Kozłowskiego. Przedstawiona przez nich koncepcja zakłada zaadoptowanie kamienicy na filię Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz dobudowanie do niej lekkiego pawilonu wystawienniczego. Drugą pierwszą nagrodę przyznano Monice Rusteckiej, Iwonie Krawiec oraz Katarzynie Wąsikowskiej za pracę „Pałac w Giżycach”. Trzecia nagroda powędrowała do Dymitra Ryabowa i Michała Suska za kolejną wizję adaptacji kamienicy przy ulicy Farnej – „Schronisko turystyczne – pawilon kawiarniany z salą konferencyjną, schronisko”.

Przyznano również dwa wyróżnienia. Otrzymały je Adrianna Ojrzanowska i Olga Antoniewicz za pracę dotyczącą zagospodarowania folwarku w Czerwonce „Słow-wark – eko folwark z nową częścią produkcyjną, przetwórnia owoców, szklarnie” oraz Monika Tymińska i Mateusz Korotko za „Pałac – wydarzenia artystyczne, siedziba fundacji ochrony zabytków”.

Jerzy Szostak

 Nagrodzona „Kamienica Farna 13 – galeria sztuki współczesnej” autorstwa Eweliny Cisek i Artura Kozłowskiego

Fot. Jerzy Szostak