Strona główna Teresin Strażackie podsumowania

Strażackie podsumowania

497
0
PODZIEL SIĘ

W gminie Teresin z powodzeniem funkcjonuje siedem jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. W ich siedzibach, w ostatnim czasie odbywały się zebrania Walne Zebranie Sprawozdawcze. Ubiegły rok podsumowano m.in. w Budkach Piaseckich. Tutejsza OSP ma niebawem znaleźć się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Pożarniczym.

W Budkach Piaseckich wśród uczestników spotkania byli m.in. st. bryg. Piotr Piątkowski – komendant PSP Sochaczew, Tadeusz Szymańczak – wiceprezes Zarządu Powiatowego OSP, Dariusz Tartanus – komendant gminny OSP, a także Bogdan Linard – przewodniczący Rady Gminy Teresin.

Wóz za milion złotych

Po tym, jak goście i licznie przybyli druhowie zostali zapoznani ze sprawozdaniami z działalności jednostki, finansowym oraz komisji rewizyjnej w roku ubiegłym. Prezes Grzegorz Bylicki przedstawił plany na rok 2019, przede wszystkim zwracając uwagę na zamierzenia inwestycyjne jednostki. Potrzeby są jak najbardziej zasadne, wśród nich jest nie tylko utwardzenie terenu wokół siedziby, ale też wymiana ogrodzenia, zakup umundurowania bojowego, jak również pozyskanie sprzętu niezbędnego do ratowania życia i mienia.

Zarząd OSP Budki Piaseckie uzyskał absolutorium, podjęto też wszystkie uchwały, które były proponowane w porządku obrad – informuje prezes Bylicki.

Po zebraniu odbyła się prezentacja nowego wozu bojowego MAN TGM 18.340. To średni samochód ratowniczo-gaśniczy, który do Budek Piaseckich trafił na początku tego roku. Kosztował blisko milion złotych. Środki na ten cel pozyskano m.in. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. OSP w Budkach Piaseckich otrzymała na ten cel wsparcie rządowe w wysokości blisko 475 tys. zł. Kwotę 200 tys. zł dołożyło MSWiA, a 130 tys. zł pochodzi ze środków samorządu Województwa Mazowieckiego. 143 tys. zł zapewniła Gmina Teresin, zaś środki własne OSP wyniosły 1.780 zł.

W najbliższym czasie jednostka z Budek Piaseckich ma zostać wdrożona w Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy. Przypomnijmy, obecnie na terenie gminy Teresin funkcjonują dwie takie jednostki należące do KSRG, są nimi: OSP Niepokalanów i OSP Paprotnia. Również i one mają za sobą podsumowujące rok Walne Zebrania Sprawozdawcze.

Gratulacje i odznaki

W Paprotni swoją obecnością spotkanie zaszczycili m.in. poseł Maciej Małecki, Adam Orliński – wiceprzewodniczący sejmiku mazowieckiego oraz Andrzej Kierzkowski – przewodniczący Rady Powiatu w Sochaczewie. Zgodnie podkreślili prężne działanie tutejszej straży i gratulowali druhom skuteczności oraz wyników osiągniętych w zawodach sportowo-pożarniczych. Miłym akcentem zebrania było uhonorowanie strażaków odznaką za wysługę lat. Szczególnie dla dh Andrzeja Tkaczyka, który na rzecz OSP poświęca się już od pół wieku.

W Niepokalanowie wśród zaproszonych gości był bryg. Artur Gonera – zastępca komendanta wojewódzkiego woj. mazowieckiego. Również i on był pod wrażeniem znakomitej pracy, jaką wykonują tu franciszkańscy strażacy, którym przewodniczy prezes Janusz Kulak. Specyfika tej jednostki związana jest z powołaniem zakonnym, ponieważ wszyscy należący do niej są braćmi zakonnymi. To jedyna taka straż na świecie.

Pracowity rok strażaków

Podkreślić niewątpliwie należy, że działania wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie gminy Teresin zasługują na duże uznanie. Zarówno wyżej wymienione, jak też jednostki z Teresina, Mikołajewa, Skrzelewa i z Szymanowa funkcjonują bez zarzutu. Dzięki postawie druhów mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie, a to niezwykle przecież ważne.

W ubiegłym roku jednostki miały prawie 550 wyjazdów do pożarów, wypadków drogowych, dysponowani byli do ratownictwa wodnego, usuwania lokalnych zagrożeń, dysponowani byli również poza teren naszej gminy, niestety wyjeżdżali również do fałszywych alarmów – wyjaśnia uczestniczący w każdym z zebrań Tadeusz Szymańczak, wiceprezes Zarządu Powiatowego OSP – Nasze straże to nie tylko ratowanie mienia i życia ludzi. OSP wyposażone są dobrze w sprzęt techniczny dzięki dobrej współpracy z samorządem i radami sołeckimi, a także piękne świetlice wiejskie, w których odbywają się różne wydarzenia. Ochotnicze Straże Pożarne zajmują się również sportem, edukacją i wychowaniem oraz kulturą. Zdecydowana większość członków OSP to mężczyźni, jednak można się spodziewać, że rola kobiet w życiu OSP będzie rosła – wśród członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych stanowią one już jedną czwartą. Członkowie OSP pracują Społecznie – dodaje. Wyjaśnia też, iż podczas wszystkich zebrań druhowie zgłaszali wiele potrzeb, które teraz będą analizowane na posiedzeniach Zarządu Gminnego.

Warto też podkreślić, iż wszystkie strażackie zabrania w jednostkach na terenie gminy Teresin kończyły się przyjęciem absolutorium dla Zarządów poszczególnych OSP.

Marcin Odolczyk

Fot. Tadeusz Szymańczak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJEST UMOWA NA STADION
Następny artykułTestują gminny transport