Strona główna Sochaczew miasto Przeniosą pomnik nad rzekę

Przeniosą pomnik nad rzekę

543
0
PODZIEL SIĘ

To będzie godne i bardziej eksponowane miejsce niż obecnie. W ramach kolejnego etapu przebudowy terenów rekreacyjnych nad Bzurą w okolice rzeki przeniesiony zostanie pomnik znajdujący się przy ul. Traugutta, monument poświęcony ofiarom II Wojny Światowej. Na czas konserwacji pomnik zostanie zdemontowany.

Decyzja o jego przeniesieniu bliżej miejsca, gdzie przez rzekę przeprawiały się oddziały majora Feliksa Kozubowskiego broniące Sochaczewa przed niemiecką armią we wrześniu 1939 roku, zapadła niemal cztery lata temu. Radni poprzedniej kadencji przyjęli jednogłośnie stosowną uchwałę 23 czerwca 2015 roku.

Krzyż Walecznych

Pomnik składa się z cokołu obłożonego lastrykiem oraz dwustopniowego postumentu. Na cokole wykuto słowa „Cześć i chwała poległym żołnierzom, partyzantom i ofiarom terroru, którzy poświęcili własne życie w obronie Ojczyzny, 1939-1945”. Z kolei na postumencie znajduje się tablica z Krzyżem Grunwaldu. Warto odnotować, że w 1992 roku nadawanie tego orderu uznano za zakończone i nie przyjęto go do aktualnego systemu polskich odznaczeń. Podobny krzyż przez lata zdobił pomnik stojący na cmentarzu wojennym w Trojanowie, został jednak w 2013 roku zastąpiony orłem ornamentacyjnym znanym m.in. ze sztandarów WP.

– Planujemy jego renowację oraz, po konsultacjach z historykami z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, wymianę Krzyża Grunwaldu na Krzyż Walecznych. W nowym miejscu postument zostanie oświetlony, a obok niego stanie maszt flagowy. Nie zmieni się jego kształt ani kolorystyka, chcemy jedynie wykonać nową konstrukcję cokołu, uzupełnić i oczyścić pozostałe elementy, by pomnik był odporny na okresowe występowanie Bzury z brzegów – mówi Urszula Cielniak, naczelnik Wydziału Inwestycji i Modernizacji UM.

Przywrócić pamięć

Przeniesienie pomnika w równie godne miejsce pozwoli odsłonić wzgórze zamkowe, zbudować od strony Traugutta główny pasaż prowadzący pieszych i rowerzystów do zamku, nowej muszli koncertowej (27 marca ogłoszono przetarg na budowę amfiteatru) i dalej na tereny rekreacyjne nad Bzurą. Całą przestrzeń ma skomunikować ulica Podzamcze, która została przedłużona niemal do samej rzeki i wyprostowana, gdyż ten kształt nawiązuje do jej historycznego przebiegu.

Cały ten obszar jest przepełniony historią, od ruin zamku, przez teren parku jeszcze kilka dekad temu w części zabudowanego kamienicami, aż po brzeg Bzury. 80 lat temu rzeka była świadkiem tragicznych wydarzeń. Nad Bzurą, w rejonie mostu, poległ od ran m.in. major Feliks Kozubowski, dowodzący obroną miasta, obecnie Honorowy Obywatel Sochaczewa.

Pomnik stanie się jednym z punktów szlaku kulturowo-dydaktycznego dla turystów, a jednocześnie przywróci pamięć o poległych w czasie Bitwy nad Bzurą. Ratusz zakłada, że jego uroczyste odsłonięcie, po renowacji, odbędzie się 1 września w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej.

UM/ dot

Fot. Jerzy Szostak