Strona główna Teresin Powrót kina z przesłaniem

Powrót kina z przesłaniem

437
0
PODZIEL SIĘ

Wraz z początkiem maja do Niepokalanowa powracają otwarte pokazy filmowe w ramach cyklu „Kina z krzyżykiem”. To filmy dotyczące przede wszystkim międzyludzkich relacji i wzajemnego miłosierdzia. Pierwszy seans zaplanowany jest na 5 maja, a będzie nim dramat wojenny zatytułowany „Mandarynki”.

Jedni projekt nazywają „Kino plus”, inni „Kino z krzyżykiem”. W każdym razie w sali świętego Bonawentury wyświetlane są filmy oraz prezentowane spektakle, musicale i inne przedstawienia, a także organizowane przeglądy, festiwale muzyczne czy filmowe – wyjaśnia o. Jacek Staszewski, rzecznik klasztoru i sanktuarium w Niepokalanowie. Jak dodaje, filmowe pokazy odbywają się jako jedno z wydarzeń w ramach 34. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów 2019 we Wrocławiu, który będzie miał miejsce w dniach od 13 do 19 października. O. Jacek Staszewski od lat związany jest z tym dużym przedsięwzięciem. Część festiwalowych filmów trafia więc na duży ekran w Niepokalanowie. Organizatorem tutejszego „Kina z krzyżykiem” poza niepokalanowskim Klasztorem OO. Franciszkanów są też Gmina Teresin i Fundacja Vide et Crede im. św. Jana Pawła II z Wrocławia. Filmy w sali św. Bonawentury wyświetlane będą w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 14.00, począwszy od maja aż do września. Wstęp na każdy seans jest bezpłatny. Ciekawostką jest też fakt, iż poszczególnym projekcjom towarzyszyć będą również spotkania z gośćmi specjalnymi, często aktorami czy reżyserami.

Jako pierwszy z cyklu „Kina z krzyżykiem” obejrzymy gruzińsko-estoński obraz „Mandarynki”. To niezwykle poruszający dramat wojenny w reżyserii Zazy Urushadze. Film opowiada o wojnie w Abchazji, kiedy jesienią 1992 roku dwaj plantatorzy mandarynek znajdują rannych żołnierzy walczących po przeciwnych stronach. Warto dodać, iż film był laureatem Nagrody Publiczności na 29. Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym. Cztery lata temu obraz nominowano do Złotych Globów w kategorii Najlepszy film zagraniczny oraz do Nagrody Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny. W niedzielę 5 maja warto przyjść do sali św. Bonawentury.

Marcin Odolczyk

Na zdjęciu kadr z filmu „Mandarynki”