Strona główna Rybno Pamięć o partyzantach z Bronisławów

Pamięć o partyzantach z Bronisławów

515
0
PODZIEL SIĘ

Wraz mieszkańcami gminy Rybno i samorządowcami, Damian Jaworski, wójt gminy uroczyście oddał hołd poległym partyzantom. 75 lat temu, 4 kwietnia 1944 roku Oddział Partyzancki Armii Krajowej „Socha” został doszczętnie rozbity przez Niemców.

Niewielki, 24-osobowy oddział starł się z liczącymi ponad 500 osób oddałem siłami niemieckimi. Zginęło 20 partyzantów, a 4 zostało wziętych do niewoli. Otoczeni żołnierze nie mieli odpowiedniego uzbrojenia do walki na większą odległość, nie mogli też liczyć na żadną pomoc z zewnątrz.

Po wojnie weterani AK ufundowali w Bronisławach, w miejscu potyczki, tablicę pamiątkową na pomniku oraz symboliczny krzyż upamiętniający walkę partyzantów

Przez wiele lat to miejsce odwiedzały liczne rodziny partyzantów oraz zorganizowane wycieczki. Z czasem jednak pamięć o wydarzeniach z przeszłości milknie. Jako wójt mogę tylko prosić, abyśmy nie zapomnieli o tym szczególnym dla naszej historii miejscu. Pamiętajmy, że oni walczyli za wolność naszą i waszą. Cześć i chwała Bohaterom – powiedział Damian Jaworski.

opr. BN

Fot. UG Rybno