Strona główna Kultura Palmy kampinoskie na Wielkanoc

Palmy kampinoskie na Wielkanoc

372
0
PODZIEL SIĘ

Tuż przed Niedzielą Palmową i Świętami Wielkanocnymi powstawały w Stowarzyszeniu Uniwersytet Trzeciego Wieku palmy wielkanocne. Od lat wielkim powodzeniem wśród rękodzielniczek cieszą się te nawiązujące do sztuki tworzenia palm kampinoskich.

– Sztuka ta niemal zupełnie uległa zapomnieniu i niewiele osób wie obecnie, jak powstaje taka palma, która jeszcze 50-60 lat temu powstawała na naszych terenach. Warto przypomnieć tę nieco zapomnianą sztukę i ożywić ją. Chcemy tę tradycję przywrócić, zwłaszcza że palmy kampinoskie są bardzo piękne – mówi Romana Borecka, która z wielką pasja pokazuje, jak takie dzieła powstawały w oparciu o surowce naturalne – bazie oraz mech.

Ten ostatni znamionuje właśnie palmy kampinoskie, gdzie obok papierowych dekoracji z bibułki są też elementy nawiązujące do puszczańskich klimatów.

W opinii uczestniczek warsztatów wielkanocnych w Uniwersytecie Trzeciego Wieku, wykonanie palmy na wzór kampinoski nie jest trudne i sprawia wiele radości.

Odkrywamy nowe możliwości w tym temacie. Korzystamy też więcej z surowców, jakie oferuje nam natura. To bardzo ciekawa praca – dodaje jedna z uczestniczek.

Część palm zostało przekazanych na Niedzielę Palmową, w której uczestniczki kursu je zaprezentowały. Sporo też znajdzie się w dekoracjach świątecznych w domu, przy wielkanocnych stołach.

BN

Fot. Romana Borecka