Strona główna Sochaczew miasto Oddali hołd bohaterom

Oddali hołd bohaterom

353
0
PODZIEL SIĘ

Przy znajdującym się przed kościołem w Trojanowie Pomniku Pamięci w czwartek, 11 kwietnia, zebrali się przedstawiciele służb mundurowych, aby oddać hołd funkcjonariuszom Policji Państwowej pełniącym służbę na terenie Sochaczewa, którzy 79 lat temu zostali zamordowani w Twerze.

Przypomnijmy, że w 2006 roku, między innymi dzięki staraniom Stowarzyszenia Rodzina Policyjna, ziemia z cmentarza wojennego w Miednoje, zawierająca prochy poległych funkcjonariuszy, została sprowadzona do Sochaczewa, gdzie złożono ją w Pomniku Pamięci.

Obecny na uroczystości inspektor Michał Safjański, komendant Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie, poinformował, że w przyszłym roku, z okazji 80. rocznicy tragicznych wydarzeń w Twerze, odsłonięta zostanie tablica z nazwiskami sochaczewskich funkcjonariuszy, którzy stracili życie z rąk NKWD. Policja stara się ustalić jak najbardziej kompletną listę tych osób. Tylko w minionym roku udało się odkryć personalia kolejnych ośmiu zamordowanych policjantów.

Przypomnijmy, że w Twerze 13 kwietnia 1940 r. z rąk rosyjskich komunistów zostali zamordowani: Wacław Kruziewicz, Henryk Bekker,   Aleksander Borkowski, Jan Ciężarek, Józef Ekiert, Jan Farjaszewski, Jan Gałązka, Edward Kosiewicz, Stefan Pawlicki, Wiktor Sauter, Stanisław Siejka, Stefan Skrzypczyński, Stanisław Sławiński, Ignacy Miński, Stefan Skiba, Ignacy Maracha, Tadeusz ,Kamiński, Jan Chyliński, Józef Pachniewski, Władysław Kamiński oraz Jarosław Idzikowski.

opr. dot

Fot.: UM Sochaczew