Strona główna Kultura OD SINATRY DO CHOPINA

OD SINATRY DO CHOPINA

454
0
PODZIEL SIĘ

 Tegoroczna edycja koncertów w ramach Sochaczewskich Spotkań z Chopinem rozpoczęła się 27 marca. Organizatorami cyklu tych imprez są wspólnie burmistrz Sochaczewa, Państwowa Szkoła Muzyczna im. Fryderyka Chopina i Hotel Chopin. Nowy cykl zainaugurował Chopin University Big Band. Jak zwykle publiczność nie zawiodła.

 Formacja Chopin University Big Band powstała w 2006 roku. Od blisko 7 lat kierownikiem artystycznym zespołu jest Piotr Kostrzewa, muzyk Orkiestry Sinfonia Varsovia oraz współzałożyciel i opiekun artystyczny Szymanowski Big Band Warsaw.

Jazz i „Różowa Pantera”

Uniwersyteccy muzycy wydali już pięć albumów, w tym najnowszy poświęcony twórczości Franka Sinatry w stulecie jego urodzin. I właśnie utworów tego wielkiego amerykańskiego śpiewaka można było posłuchać na Sochaczewskich Spotkaniach z Chopinem. Zespół wykonał m.in. „Witchcraft”, „All the way” oraz „My Way”. Ten ostatni utwór jest szczególnie ulubiony przez wielu wykonawców, choć jak fama głosi jest piosenką pechową.

Na koncercie w Sochaczewie uniwersytecki zespół zaprezentował też szeroki przekrój aranżacji bluesowo-jazzowych znanych kompozycji, zarówno muzyki klasycznej, jak i rozrywkowej. Była świetnie i brawurowo zagrana  uwertura z „Dziadka do orzechów” baletu Piotra Czajkowskiego i motyw przewodni z „Różowej Pantery” skomponowany przez Enrico Nicolę Manciniego, utwór ukochany szczególnie przez wielu kinomanów, pamiętających zabawne historie francuskiego komisarza policji. Z nowszych utworów pojawiła się piosenka z filmowej baśni „Piękna i bestia”. Oczywiście nie zabrakło też kompozycji patrona cyklu koncertów, czyli Fryderyka Chopina.

Piotr Kostrzewa, w trakcie koncertu zaznaczył, że Formację Chopin University Big Band tworzą studenci oraz absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Co zaskakujące, nie wszyscy są zawodowymi muzykami. Jednak wszyscy członkowie zespołu kochają muzykę i kontakt z publicznością na żywo. Publiczność owacyjnie przyjęła artystów.

Czas na harmonię

Na kolejny koncert z cyklu Sochaczewskich Spotkań z Chopinem trzeba nieco poczekać, ale warto się wybrać. Zapowiadany jest on 5 czerwca i połączony będzie z ósmą edycją Festiwalu Muzyki Akordeonowej „Harmonia Espressiva” im. prof. Jerzego Jurka. Festiwal ten organizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie i ma za cel wyłonienie młodych, zdolnych muzyków – akordeonistów.

Z okazji festiwalu na koncercie w Hotelu Chopin zaprezentuje się Dariusz Świnoga, wirtuoz akordeonu o światowej renomie. To będzie unikalna okazja, usłyszeć jednego z największych mistrzów tego instrumentu. Dariusz Świnoga jest nie tylko akordeonistą, ale też aranżerem, kompozytorem i pianistą. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncertował prawie we wszystkich krajach Europy, w USA, Korei, Izraelu, Emiratach Arabskich. Nagrał m.in. muzykę do filmów „Man is a Woman”, „Ekipa, 0-1-0”, „Idealny facet dla mojej dziewczyny”.

Dariusz Świnoga jest solistą Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, na stałe współpracuje z Teatrem Narodowym w Warszawie, Teatrem Syrena oraz Filharmonią Narodową w Warszawie. W Sochaczewie będzie występował pierwszy raz.

Bogumiła Nowak

Fot. PSM Sochaczew

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKoncert Teresina
Następny artykułPielęgnacja stóp