Strona główna Powiat O przeciwdziałaniu i usuwaniu skutków klęsk żywiołowych

O przeciwdziałaniu i usuwaniu skutków klęsk żywiołowych

486
0
PODZIEL SIĘ

Tym razem to powiat sochaczewski był gospodarzem narady organizowanej corocznie przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji we współpracy z Urzędem Wojewódzkim, poświęconej w głównej mierze problematyce korzystania ze środków finansowych, pochodzących z dotacji celowej budżetu państwa na usuwanie zdarzeń o znamionach klęski żywiołowej.

Dwudniowa konferencja (11-12 kwietnia) miała miejsce w Hotelu „Chabrowy Dworek” w Serokach-Wsi w gminie Teresin.

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Maciej Małecki – poseł na Sejm RP, Edyta Muszyńska – zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego w MSWiA, Artur Standowicz – wicewojewoda mazowiecki, Jolanta Gonta – starosta sochaczewski, Andrzej Kierzkowski – przewodniczący Rady Powiatu w Sochaczewie. Nie zabrakło delegacji m.in. z województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego. Starosta wyraziła zadowolenie z powodu organizacji tak ważnego spotkania w naszym powiecie.

Samorząd powiatowy jest beneficjentem znacznych środków na inwestycje. Dzięki pozyskanym funduszom udaje się odbudować wiele najbardziej zniszczonych odcinków dróg – podkreślała starosta Jolanta Gonta.

Zanim rozpoczął się panel ściśle związany z tematyką narady, licznie zebrani zapoznali się z informacjami na temat powiatu sochaczewskiego. Rzecznik prasowy Starostwa Marcin Odolczyk mówił przede wszystkim o tutejszych walorach turystyczno-kulturalnych. Z kolei Małgorzata Dębowska, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg omówiła zadania wykonane w ramach otrzymanej przez powiat dotacji z rezerwy celowej budżetu państwa na dofinansowanie robót związanych z przeciwdziałaniem i usuwaniem skutków zdarzeń, noszących znamiona klęski żywiołowej w latach 2015 – 2018. Stan zagrożeń powodziowych na terenie naszego powiatu wyjaśniał natomiast Lesław Siergiej, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa Publicznego, Zdrowotnego, Zarządzenia Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa.

Wśród punktów obrad była też wizytacja terenowa, uczestnicy udali się na jedną z wykonanych inwestycji – na gruntownie przebudowany most w Lasotce w gminie Iłów.

Z kolei, w ramach mniej oficjalnej części konferencji odwiedzili klasztor w Niepokalanowie. Szczególne ich zainteresowanie wzbudziło Światowe Centrum Modlitwy o Pokój „Gwiazda Niepokalanej” w Bazylice Mniejszej.

W drugim dniu spotkania prezentowano informacje nt. realizowanych na terenie siedmiu województw projektów ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu rzeki Odry oraz ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły.

Starostwo Powiatowe

w Sochaczewie

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKronika kryminalna
Następny artykułTylko Piast ograł rywali