Strona główna Sochaczew miasto Niebiesko na placu

Niebiesko na placu

453
0
PODZIEL SIĘ

Na Placu Kościuszki, 2 kwietnia, obchodzono Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Uczestniczyły w nim m.in. przedszkolaki i uczniowie sochaczewskich szkół, którzy na znak jedności z chorymi na autyzm wypuścili w niebo niebieskie baloniki.

Autyzm to obecnie jedno z najczęściej rozpoznawanych zaburzeń rozwoju. W Sochaczewie nie prowadzi się oddzielnych statystyk dzieci nim dotkniętych, przyjmuje się dane ogólnopolskie, które w tej chwili mówią już o tym, że co 66 dziecko przejawia zaburzenia ze spektrum autyzmu – mówi Agnieszka Gołębiewska, szefowa sochaczewskiego Centrum Terapii AaKuKu.

Dodajmy, że jeszcze kilka lat temu mówiono o jednym przypadku na 100 dzieci. Widać więc, że z roku na rok zaburzenie to dotyka coraz większą liczbę osób. Na szczęście wzrasta też świadomość społeczna tego zaburzenia, co bezpośrednio przekłada się na wczesną diagnozę i terapię. Kiedyś dzieci z autyzmem trafiały głównie do przedszkoli czy szkół posiadających oddziały integracyjne, teraz, jak mówi Agnieszka Gołębiewska, większość placówek edukacyjnych otwiera się na osoby z takim zaburzeniem. W akcję włącza się również sochaczewska biblioteka publiczna, oferując publikacje dotyczące autyzmu oraz zajęcia prowadzone wspólnie z Centrum Terapii AaKuKu.

opr. atu

fot.pixabay