Strona główna Sport MIĘDZYNARODOWE WALKI

MIĘDZYNARODOWE WALKI

369
0
PODZIEL SIĘ

 Blisko 180 zawodników z 34 klubów stanęło na starcie XIV Międzynarodowego Turnieju o Puchar Mazowsza. Na matach w Teresinie znakomicie zaprezentowali się gospodarze. Wywalczyli 5 medali indywidualnych, stanęli też na podium w klasyfikacji drużynowej.

Miniony, ostatni weekend marca (30-31.03) był świętem zapasów w Teresinie, a tutejsza hala widowiskowo-sportowa GOSiR stała się międzynarodową areną walk młodzików. Turniej o puchar Mazowsza jest największą tego typu zapaśniczą imprezą w kraju w tej kategorii wiekowej. Jednocześnie to Memoriał im. Wiesława Stempnia, nieżyjącego już prekursora teresińskich zapasów. W tym roku poza czołowymi klubami z Polski do rywalizacji przystąpili młodzi zapaśnicy z Ukrainy, Niemiec, Rosji, Litwy i Czech. Nie udało się dojechać ekipom z Łotwy i Słowacji.

W sobotę odbywały się eliminacje, wieczorem miało miejsce uroczyste otwarcie turnieju. Gościem honorowym była żona śp. Wiesława Stempnia, Barbara. Nie zabrakło samorządowców, gości zaproszonych, działaczy, partnerów turnieju, zaś w niedzielę medalami najlepszych honorował m.in. prezes Polskiego Związku Zapaśniczego Andrzej Supron, wielokrotny medalista mistrzostw Europy i Świata, wicemistrz olimpijski z Moskwy. Nad sprawną organizacją czuwał Ryszard Niedźwiedzki, prezes Warszawsko-Mazowieckiego PZZ ds. stylu wolnego i jednocześnie prezes LKS Mazowsze Teresin. Wzorem ubiegłego roku, na otwarcie turnieju rozegrano konkurs akrobatyki, w którym udział wzięli reprezentanci poszczególnych drużyn.

W niedzielę walka toczyła się już bezpośrednio o medale. Emocje sięgnęły zenitu, szczególnie wśród kibiców gospodarzy podczas finału w kategorii do 100 kg. Serca mogły być rozdarte, bo o złoto pojedynkowali się dwaj bracia bliźniacy z LKS Mazowsze – Filip i Hubert Wiśniewscy. Identyczna sytuacja jak przed rokiem, z tym że wówczas lepszy był Hubert. W tym roku udany rewanż przyniósł triumf Filipowi. Swoją postawą obaj potwierdzili, że bezsprzecznie tworzą ścisłą krajową czołówkę wśród młodych zapaśników.

W kategorii wagowej 48 kg srebro wywalczył niezwykle waleczny Bartłomiej Nowakowski. W gronie teresińskich medalistów byli też – Dawid Bielski (kat. wag. 29 kg) i Filip Nowakowski (kat. wag. 35 kg), którzy stanęli na trzecim stopniu podium. Kolejny brązowy krążek dla gospodarzy, dzięki ich świetnej formie, przyniosła klasyfikacja drużynowa. Tę, wygrali zawodnicy ze Zbaraża (Ukraina), przed ekipą Rosji ze Chernyakhovska i właśnie Teresinem. Łącznie punktowały 34 zespoły. Warto jeszcze dodać, że w rywalizacji indywidualnej niewiele do medalu zabrakło Karolowi Selerskiemu, który w kategorii wagowej 35 kg zajął ostatecznie wysoką 5 lokatę.

Na trzech matach Teresina stoczono łącznie 285 walk. Aż 121 z nich zakończyło się poprzez położenie na łopatki, 118 rozstrzygnęła przewaga, a w 46 o zwycięstwie zdecydowały zdobyte punkty. Barwy LKS Mazowsze reprezentowało w turnieju 16 zawodników. Im i całej kadrze szkoleniowej LKS należą się naprawdę porządne brawa. Oto ostateczne rezultaty ich walk:

Kat. wag. 29 kg – 3. Dawid Bielski, 7. Bartosz Wakszyński, 11. Jan Gierach.

Kat. wag. 35 kg – 3. Filip Nowakowski, 5. Karol Selerski, 10. Daniel Grodzki.

Kat. wag. 38 kg – 10. Seweryn Grądzik, 13. Aleksander Bielski, 18. Kacper Chojnacki.

Kat. wag. 41 kg – 13. Braian Kowalski.

Kat wag. 44 kg – 13. Adrian Kowalski.

Kat. wag. 48 kg – 2. Bartłomiej Nowakowski.

Kat. wag. 52 kg – 16. Mateusz Modzelewski.

Kat. wag. 100 kg – 1. Filip Wiśniewski, 2. Hubert Wiśniewski, 7. Krzysztof Chudecki.

Marcin Odolczyk

fotTomasz Ertman