Strona główna Sochaczew miasto Miasto sprawdzi najemców

Miasto sprawdzi najemców

800
0
PODZIEL SIĘ

Wszystko wskazuje na to, że część najemców lokali komunalnych na terenie Sochaczewa już wkrótce będzie musiała liczyć się z podwyżką czynszów. W wszystko za sprawą nowych przepisów, które wejdą w życie pod koniec kwietnia.

Samorządy zyskają prawo do cyklicznej weryfikacji dochodów najemców lokali komunalnych. A to w konsekwencji oznacza, że osoby o wyższych dochodach wynajmujące od miasta mieszkania będą płaciły więcej za zajmowany lokal.

W myśl mających wejść w życie 29 kwietnia przepisów, każdy z najemców otrzyma pismo, w którym zostanie poproszony o wysokość dochodu w przeliczeniu na członków gospodarstwa domowego. Dodajmy, że dane te mają dotyczyć ostatnich trzech miesięcy.

W przypadku, kiedy dochód będzie przekraczał ustalony przez gminę próg dochodowy, najemcy dostaną podwyżkę. Ile ona wyniesie?

Przykra niespodzianka

I tu mamy do czynienia z przykrą niespodzianką. Otóż, według mających obowiązywać przepisów, jeżeli średni miesięczny dochód na osobę przekroczy ustanowione przez samorząd kryterium, to czynsz pójdzie w górę o kwotę tej nadwyżki.

Dla przykładu, jeżeli otrzymamy 100 złotych podwyżki, to o tyle zostanie nam podwyższony czynsz. Ale jest i światełko w tunelu. Po pierwsze gmina nie będzie miała prawa ciągłego sprawdzania pensji lokatorów i zmieniania progów. Będzie to mogła zrobić nie częściej niż co 2,5 roku. Po drugie i najważniejsze – wysokość progów dochodowych, a tym samym wysokość ewentualnych podwyżek, nie została określona. Tę kwestię pozostawiono w gestii samorządów.

Co więcej nowe przepisy nie wchodzą automatycznie w życie, ponieważ na ich wdrożenie np. sochaczewscy radni będą mieli dwa lata. Warto także wspomnieć o tym, że nowe zasady naliczania czynszów mogą znaleźć zastosowanie tylko w nowo zawieranych umowach, w tym umów z najemcami mieszkań w budynkach, które przeszły generalny remont.

Czynsze i tak niskie

Ale i tak w porównaniu z innymi miastami w Polsce czynsze w Sochaczewie są na niskim poziomie. W dodatku Zakład Gospodarki Komunalnej od kilku lat ustalając indywidualną stawkę czynszu, udziela od tzw. stawki bazowej obniżki dotyczącej wyposażenia technicznego i położenia lokalu. Jakby tego było mało, dzięki decyzji miejskich radnych rodziny o niskich dochodach, zajmujące lokale mieszkalne, mogą się ubiegać o obniżenie czynszu na okres jednego roku. Aby ją otrzymać, należy złożyć wniosek do burmistrza Sochaczewa. W takiej sytuacji czynsz może zostać zmniejszony o 25 do 50 procent, w zależności od dochodów rodziny.

Otóż, gdy w gospodarstwie domowym wieloosobowym dochód na jedną osobę wynosi nie więcej niż 75 procent najniższej emerytury, obniżka czynszu wyniesie 50 procent. Natomiast w przypadku, gdy dochód na 1 osobę wynosi od 75 do 100 procent najniższej emerytury – obniżka 25 procent. Z kolei, gdy w gospodarstwie domowym jednoosobowym dochód na osobę wynosi od 80 do 100 procent najniższej emerytury, jest to 50 procent, a gdy w gospodarstwie domowym jednoosobowym dochód na osobę wynosi od 100 do 130 procent najniższej emerytury, obniżka wyniesie 25 procent.

Należy jednak pamiętać o tym, że osoby ubiegające się o obniżenie czynszu nie mogą mieć zaległości z opłatach. Wyjątkiem są sytuacje, gdy najemca podpisał porozumienie z ZGK o ratalnej spłacie długu i dotrzymuje tych zobowiązań.

Jerzy Szostak

Fot.: Jerzy Szostak