Strona główna Kultura Kolorowe, folkowe brzmienia

Kolorowe, folkowe brzmienia

453
0
PODZIEL SIĘ

Klub Kontrast przy Sochaczewskim Centrum Kultury w Boryszewie wypełniony był w sobotę, 27 kwietnia do ostatniego miejsca. Koncert zespołu HuRaban z Legnicy przyciągnął nie tylko mieszkańców z Sochaczewa.

 Zaciekawiły ludowe brzmienia z całego świata oraz oryginalne instrumenty m.in. bębny obręczowe, darbuka i tambora. Nie zabrakło też w muzyce jako instrumentów gwizdka i zwykłych aluminiowych garnków.

HuRaban tworzą absolwentki wrocławskiej Akademii Muzycznej – Fabiana Raban i Hanna Włodarczyk. W 2017 roku do składu dołączyła legnicka wokalistka, związana ze sceną modern rock i reggae – Monika Zapaśnik. To niezwykłe trio porwało publiczność temperamentem, dynamicznym brzmieniem i humorem.

Dziewczyny aranżują autorsko muzykę z różnych stron świata. Najwięcej było utworów bałkańskich oraz hiszpańskich. Jednak zabrzmiały też sentymentalne nuty żydowskie, piosenka starofrancuska z XIV wieku, a także stare, polskie piosenki ludowe. Każdy z prezentowanych utworów ma świetne brzmienie i niezwykle czyste wykonanie, w którym zadbano o każdy, nawet najmniejszy detal.

Fabiana Raban oczarowała perfekcyjna umiejętnością gry na wielu instrumentach – skrzypcach, flecie, kontrabasie, bębnach, darbuce, tamborze i właśnie na garnkach. Choć najskromniejsza z trójki, zachwycała publiczność olśniewającą, magiczną wprost grą.

Niezwykle dynamiczna Hania Włodarczyk, wirtuoz gitary porywała temperamentem i humorem. Jej też przypadła rola zapowiadającej kolejne utwory i opisującej o czym są prezentowane piosenki.

Najbarwniejszą i najbardziej dynamiczną była Monika Zapaśnik, z zawodu nauczycielka angielskiego, a jednocześnie wokalistka i grająca na bębnach i jak to określono różnych zakłócajkach. Śpiew Moniki dominował nad całością i był niesamowity. Artystka wydobywała z siebie tak silne i modulowane brzmienia, że publiczność śledziła z zapartym tchem i jej wokalne pasaże. Zwłaszcza pięknie brzmiało to przy melodiach bałkańskich.

– To był niesamowity koncert, ani chwili nudy. Rytm, rytm i wspaniała melodia – stwierdziła jedna z uczestniczek.

To, że koncert przypadł publiczności do gustu świadczyła ilość zakupionych po koncercie płyt. Można było też nabyć świeżą, przedpremierową płytę HuRabanu.

W ubiegłym roku zespół zdobył Grand Prix „Tryton” na Festiwalu FAMA w Świnoujściu i pierwsze miejsce na festiwalu „Mikołajki Folkowe 2018”. Artystki są bardziej znane zagranicą. HuRaban koncertuje głównie w Hiszpanii, Niemczech, Austrii, Włoszech i Norwegii. Jego utwory od kilku lat znajdują się w czołówce Top World Music Charts. Jednak przygotowują obecnie polski projekt, więc jest szansa, że częściej będą w Polsce i być może jeszcze kiedyś trafia ponownie do Sochaczewa.

BN

Fot. Bogumiła Nowak