Strona główna Powiat Kiermasz świąteczny “Wielkanoc na Mazowszu”

Kiermasz świąteczny “Wielkanoc na Mazowszu”

720
0
PODZIEL SIĘ

Tradycja określa naszą tożsamość

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Tradycyjnie w ten dzień – już po raz czternasty Starostwo Powiatowe w Sochaczewie wraz z hotelem „Chabrowy Dworek” w Serokach Wsi zorganizowało kiermasz świąteczny „Wielkanoc na Mazowszu”.

Ciesząca się bardzo dużym zainteresowaniem, tak wśród wystawców, jak i zwiedzających impreza wystawienniczo-promocyjna doskonale wpisuje się w okres przedświąteczny, kiedy przygotowujemy się, by jak najlepiej przeżyć Wielkanoc.

Kolejna edycja kiermaszu świątecznego promującego rękodzielnicze tradycje wielkanocne na Mazowszu, ale nie tylko, ściągnęła w tym roku ponad 40 wystawców – tak prywatnych, jak i reprezentujących instytucje pomocowe, oświatowe – setki zwiedzających i kupujących. Kiermasz „Wielkanoc na Mazowszu” odbył się 14 kwietnia w Chabrowym Dworku w gminie Teresin.

Nagrodzeni wystawcy

 W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, można było kupić wiele świątecznych ozdób i dekoracji. Były m.in. pisanki, palmy, baranki, serwety oraz inne wyroby, jak choćby z masy solnej, cukiernicze, pszczelarskie, sprzedawano także rzeźby, obrazy czy biżuterię, a nawet ręcznie robione maskotki.

Po godzinie 13.00 palemki, koszyczki i całe stoiska poświęcił o. Sebastian Bielski z parafii w Niepokalanowie. Twórcom i artystom ludowym oraz licznie przybyłym zwiedzającym za udział w kiermaszu podziękowała starosta sochaczewski Jolanta Gonta, która podkreślała potrzebę kultywowania i utrwalania polskich tradycji i zwyczajów związanych z nadchodzącym świątecznym czasem.

Atrakcją dla wystawców, którzy mają możliwość zaprezentowania swoich wyrobów, był organizowany konkurs na najciekawsze stoisko, dekorację wielkanocną oraz pisankę. I tak, puchar Banku Spółdzielczego w Teresinie za najciekawsze stoisko trafił do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie. Natomiast jeden puchar starosty sochaczewskiego za najładniejszą dekorację wielkanocną powędrował w tym roku do Barbary Pacholskiej z Kromnowa, a drugi – za najciekawszą pisankę otrzymała Barbara Bogucka z gminy Leoncin.

Specjalnie przygotowany przez kuchnię „Chabrowego Dworku” stół zawierał potrawy regionalne i tradycyjne, można było skosztować m.in. indyka faszerowanego, szynkę wędzoną z jajkiem w galarecie czy parzoną w soku z pomarańczy, był też schab pieczony, pasztety, sałatki i jajka – w kilku odsłonach; a także ciasta, w tym babki, serniki i mazurki.

Nie zabrakło gości

Organizatorem tej imprezy jest niezmiennie Starostwo Powiatowe w Sochaczewie oraz właściciele hotelu „Chabrowy Dworek” – Maria i Jerzy Haber wraz z synami – Michałem i Jackiem. Od kilku już lat kiermasz wspiera Bank Spółdzielczy w Teresinie z prezes Wandą Wróblewską na czele.

Na kiermasz, jak zawsze przybyło wielu mieszkańców, niemal z całego powiatu oraz samorządowcy ziemi sochaczewskiej. W tym szczególnym przedświątecznym czasie byli z nami m.in. Maciej Małecki, poseł na Sejm RP, Adam Orliński, wiceprzewodniczący Sejmiku Woj. Mazowieckiego, Jolanta Gonta – starosta, Tadeusz Głuchowski – wicestarosta, Andrzej Kierzkowski – przewodniczący Rady Powiatu oraz Anna Ulicka – członek Zarządu Powiatu, a także Marek Olechowski, wójt gminy Teresin, Bogdan Linard, przewodniczący Rady Gminy w Teresinie, Sylwester Kaczmarek, przewodniczący Rady Miejskiej, Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew, Damian Jaworski, wójt gminy Rybno wraz z Sylwią Feligą, przewodniczącą Rady Gminy w Rybnie oraz Wanda Wróblewska, prezes Banku Spółdzielczego w Teresinie. Nie mogło zabraknąć gospodarzy Chabrowego Dworku – rodziny państwa Habrów, a także radnych, tak gminnych, jak i powiatowych.

Starostwo Powiatowe

w Sochaczewie