Strona główna Chodaków Gaz nie dla wszystkich

Gaz nie dla wszystkich

570
0
PODZIEL SIĘ

Mamy dobre i jednocześnie złe wiadomości dla właścicieli posesji położonych przy remontowanej obecnie ulicy Chopina.

Otóż, jak wynika z naszych informacji, wbrew oczekiwaniom niektórych mieszkańców firma Sime Polska wybuduje sieć gazową w ulicy tylko na odcinku od ronda Jana Pawła II do ulicy Kużmińskiego.

Pozostały odcinek nitki gazowej ma być ułożony – o ile mieszkańcy zgłoszą taką potrzebę – dopiero po upływie tak zwanego okresu trwałości projektu, czyli za co najmniej pięć lat. Wcześniej nie jest to możliwe, ponieważ przepisy zabraniają na wyremontowanej ulicy dokonywać jakichkolwiek prac, oprócz tych związanych z usuwaniem awarii.

Przypomnijmy, że o ułożenie sieci gazowej w ciągu ulicy Chopina – od ronda do przejazdu kolejowego w Kistkach   – mieszkańcy zabiegają od kilku lat. Najpierw myśleli, że gaz do ich posesji uda się podłączyć przy okazji budowy sieci kanalizacji sanitarnej, kiedy to ulica Chopina została rozkopana i była okazja do położenia w niej gazociągu. Nic jednak z tego nie wyszło. Podobnie jak teraz, gdy Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich przystąpił do generalnego remontu ulicy. Ale już wiadomo, że nic z tego nie wyjdzie.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, budowa całego gazociągu nie jest możliwa, ponieważ nie został on uwzględniony w dokumentacji technicznej. Natomiast gdyby teraz próbowano wprowadzić zmiany – czyli umieścić go w projekcie – to inwestycję trzeba byłoby wstrzymać na czas wydania potrzebnych pozwoleń. A mogłoby to trwać kilka miesięcy. W konsekwencji remont ulicy mógłby się zakończyć dopiero w przyszłym roku. Na to jednak inwestor, czyli Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich, nie może sobie pozwolić ze względu na koszty.

Szkoda, że MZDW i Sime Polska nie porozumiały się w tej sprawie już na etapie wykonywania dokumentacji technicznej inwestycji. Należy jednak dodać, że spółka gazowa dwukrotnie zwracała się w tej sprawie do zarządcy drogi, czyli MZDW. Ale za każdym razem otrzymywała odmowną decyzję, co do możliwości umieszczenia sieci gazowej w ciągu ulicy Chopina.

Nie oznacza to jednak, że sieć nie powstanie. Jak poinformowano nas w Sime Polska, spółka nie wyklucza podjęcia dalszych działań w celu wybudowania sieci gazowej w ulicy Chopina w Sochaczewie w przyszłości.

Poinformowano nas również, że firma jest gotowa na doprowadzenie sieci gazowej do budynków położonych wzdłuż ulic łączących ul. Chopina z ul. Kolejową. Ale, aby tak się stało, właściciele położonych przy nich posesji muszą wyrazić chęć podłączenia budynków do sieci.

Jerzy Szostak