Strona główna Sochaczew miasto Egzaminy w cieniu strajku

Egzaminy w cieniu strajku

461
0
PODZIEL SIĘ

Mimo strajku nauczycieli w sochaczewskich szkołach bez problemu przeprowadzono egzaminy gimnazjalne. Natomiast z akcji protestacyjnej zrezygnowało większość podległych miastu przedszkoli.

Największe centrale związkowe nie doszły do porozumienia z rządem i w poniedziałek, 8 kwietnia, rozpoczął się strajk w oświacie. W Sochaczewie do protestu przyłączyła się większość kadry pedagogicznej oraz pojedynczy pracownicy administracji i obsługi szkół podstawowych i przedszkoli.

 Dobro dziecka

Obawiano się, że w wyniku akcji protestacyjnej mogą się nie odbyć egzaminy gimnazjalne. Dlatego władze miasta robiły wszystko, aby do nich doszło. W Urzędzie Miejskim odbyło się kilka spotkań z nauczycielami i dyrektorami sochaczewskich szkół a Marek Fergiński – zastępca burmistrza, odpowiedzialny za sochaczewską oświatę, wystosował specjalny apel do nauczycieli. Stwierdzając w nim, że rozumie prawo do strajku, do wyrażenia swoich oczekiwań i racji: „Ale jednocześnie gorąco apeluję do nauczycieli powołanych już kilka tygodni temu w skład komisji egzaminacyjnych, by na ten krótki czas odstąpili od protestu. Proszę, by pomogli dyrektorom w organizacji egzaminów ośmioklasistów. Ich wynik ma decydujące znaczenie np. przy wyborze wymarzonej szkoły średniej. Dobro dzieci, ich pomyślna przyszłość, powinny być, i wierzę, że jest dla nauczycieli na pierwszym miejscu” – apelował zastępca burmistrza.

Obowiązek zwyciężył

Okazało się, że zarówno apel burmistrza, jak i poczcie obowiązku wśród nauczycieli spowodowało, że mimo trwającego protestu, egzaminy gimnazjalne zostały przeprowadzone.

W środę, 10 kwietnia, testy humanistyczne pisało 294 uczniów w miejskich szkołach, a w gimnazjum powiatowym – 68 osób.

Pewną niewiadomą był sprawdzian z języków obcych, bo ten wymaga zaangażowania większej liczby nauczycieli niż na przykład te z części humanistycznej. Jak poinformował Urząd Miejski, także w tym przypadku udało się zgromadzić odpowiednią kadrę do komisji, mimo akcji protestacyjnej nauczycieli. I ostatni egzamin gimnazjalistów mógł się rozpocząć w piątek o godzinie 9.00.

Dodajmy, że w wyniku prowadzonych rozmów, akcja protestacyjna po kilku dniach została przerwana w większości sochaczewskich przedszkoli. A praca w nich odbywa się normalnie.

Nawet jeśli w komitecie strajkowym działają jeszcze pojedyncze osoby, reszta kadry i pracownicy obsługi wykonują swoje obowiązki, tzn. dzieci mają zapewnioną opiekę, zajęcia, kuchnia przygotowuje i wydaje posiłki.

Nadal strajkuje Miejskie Przedszkole nr 4 przy ul. 15 Sierpnia. Dyżur opiekuńczy pełni tam dyrektor placówki.

Okazało się również, że nauczyciele stanęli na wysokości zadnia i w Sochaczewie w poniedziałek 15 kwietnia rozpoczynają się trzydniowe egzaminy dla ósmoklasistów.

Jerzy Szostak

Fot.: UM Sochaczew

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWielkanocne spotkanie
Następny artykułPocztówki będą pomocą