Strona główna Żelazowa Wola Edukacja muzyczna dla szkół

Edukacja muzyczna dla szkół

506
0
PODZIEL SIĘ

Ko-lekcje, to już druga edycja nietypowych warsztatów i lekcji pokazowych przeznaczonych dla nauczycieli szkół z terenu powiatu sochaczewskiego oraz chętnych z innych regionów Mazowsza.

Pedagogom przedstawione zostaną metody edukacji muzycznej i ogólnohumanistycznej. Zajęcia odbędą się 17 kwietnia w Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Gościem specjalnym będzie profesor Jerzy Bralczyk.

W ramach drugiej edycji nie zabraknie bardzo ciekawych zajęć. O godzinie 10.00 zapowiedziane jest przedstawienie programów edukacyjnych Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina przeznaczonych dla uczniów zarówno szkół podstawowych, jak i średnich. Są to m.in. lekcje muzealne, lekcje w parku z warsztatem muzycznym, Chopinoteka i warsztaty słuchania. W ich programach przewidziano muzyczne świętowanie m.in. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, święto muzyki, czy Boże Narodzenie w muzyce klasycznej. Szczególnie lubiane są urodziny kompozytora w szkołach, gdzie patronem jest Chopin.

Najpewniej liczne grono słuchaczy przyciągnie profesor Jerzy Bralczyk, wybitny językoznawca i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Jest on znany z licznych programów telewizyjnych czy Dyktanda Nadwiślańskiego w Wyszogrodzie, gdzie układa jego tekst i jest głównym jurorem. W Żelazowej Woli wygłosi prelekcję na temat, jak w dobie Internetu i skrótów myślowych, a także niedbałości językowej, zachęcać uczniów do szczycenia się piękną, polską mową. Wyjaśni też, jak nie wpadać w pułapki językowe i unikać błędów.

Po godzinnym wykładzie część muzyczna pod hasłem „Poloneza czas zacząć”. Weronika Chodakowska wykona Poloneza A-dur op. 53. Wykonaniu tego utworu towarzyszyć będzie warsztat tańca oraz ćwiczenia literackie. Zajęcia mają służyć nauce świadomego słuchania oraz wzbogacania języka do opisywania muzyki.

Potem przez dwie godziny trwać będzie gra terenowa „Trzech kompozytorów. Chopin, Elsner i Moniuszko” połączona z przerwą obiadową. Uczestnicy zostaną podzieleni na grupy.

Ko-lekcje zakończą zajęcia muzyczne „Śpiewacy z klasą”, lekcja pokazowa dla uczniów szkół podstawowych z okazji 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki, którego rok akurat nam przypada. Będą to zajęcia umuzykalniające z elementami śpiewu, ruchu i teatru poprowadzone przez śpiewaczkę Olgę Rusin i pianistkę Weronikę Chodakowską. Podstawą tu będzie m.in. „Śpiewnik domowy” Moniuszki, przeznaczony do rodzinnego muzykowania.

Zgłoszenia na warsztaty w Żelazowej Woli przyjmuje Małgorzata Kazur. Tel. 664 413 511, mail. mkazur@nifc.

BN

Fot. Bogumila Nowak