Strona główna Teresin Dworzec nominowany do nagrody

Dworzec nominowany do nagrody

600
0
PODZIEL SIĘ

Gruntownie zmodernizowany budynek dworca PKP Teresin-Niepokalanów to niewątpliwie wizytówka gminy. Jego adaptacja wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu na cele kulturalno-artystyczne „Dworzec TO.Kultura!” została właśnie nominowana do finału ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku”.

To na razie nominacja, ewentualny udział w finale jest płatny i może oznaczać dla gminy wydatek. Równocześnie trwa plebiscyt internetowy, każdy może oddać tam swój głos na teresiński obiekt, w tym przypadku oczywiście za darmo.

Konkurs kosztuje

To 23. edycja konkursu, którego organizatorami są Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego przy współudziale Związku Powiatów Polskich oraz Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa.

Jego zasadniczym celem jest wyłonienie i nagrodzenie realizacji przedsięwzięć budowlanych ukończonych w danym roku, wyróżniających się szczególnymi walorami. Konkurs jest dwuetapowy. Pierwszy to postępowanie polegające na formalnym rozpatrzeniu dokumentów przesłanych przez zgłaszającego obiekt do konkursu. W ramach etapu drugiego następuje wstępna ocena obiektu na podstawie analizy posiadanych dokumentów oraz wizji lokalnej. Tu jednak uwaga.

O ile samo zgłoszenie, jak i pierwszy etap konkursu są bezpłatne, o tyle w przypadku dalszej drogi w grę wchodzą koszty sięgające nawet około 10 tysięcy złotych netto. Wysokość uzależniona jest od wartości nakładów poniesionych na inwestycję. Jest to jeden z warunków uczestnictwa w finale konkursu dla zgłoszonego obiektu. Koszt ponosi samorząd gminy, choć do partycypowania może zaprosić projektanta oraz wykonawcę zgłoszonej inwestycji, o ile ci w ogóle będą tym zainteresowani.

Jedyny taki konkurs

Dwadzieścia jeden lat temu mieliśmy pomysł i nadzieję, że najciekawsze dokonania polskich budowlańców w zakresie modernizacji, remontów, renowacji czy adaptacji uda nam się wypromować i udało się, jesteśmy jedynym Konkursem tego typu. Najwyższy laur – statuetka i Tytuł „Modernizacja Roku” jest obiektem pożądania wielu zarówno inwestorów, wykonawców, jak i projektantów modernizacji – mówi Roman Pikuła, Komisarz Konkursu, Prezes Stowarzyszenia Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego.

W Konkursie mogą brać udziału nowo wybudowane obiekty w przestrzeni urbanistycznej. Jury Konkursowe, któremu przewodniczy prof. dr hab. inż. Adam Podhorecki, w swej ocenie weźmie pod uwagę następujące kryteria: poziom rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych, funkcjonalność modernizowanych i przebudowywanych obiektów i budowli, poziom zachowania architektury budynków, budowli i innych elementów zabytkowych, a także nowoczesność stosowanej technologii. Przyjrzy się takim założeniom jak: stosowanie nowej techniki w realizacji i w procesach technologicznych, jakość stosowanych materiałów (chodzi tu szczególnie o trwałość i estetykę) oraz poziom nowoczesności, efektywności procesów technologicznych. Liczyć się będą też uzyskane efekty ekologiczne, ale też dostosowanie obiektów dla osób niepełnosprawnych.

Już głosujemy

Przypomnijmy, gruntownie przebudowany obiekt „Dworzec TO.Kultura!” został oddany do użytku w lipcu ubiegłego roku. Odtąd służy mieszkańcom nie tylko gminy Teresin, ale również goszczącym tu podróżnym. Odbywa się w nim wiele ciekawych imprez, szczególnie przygotowywanych przez Teresiński Ośrodek Kultury i Gminną Bibliotekę Publiczną.

Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród odbywa się od lat na Zamku Królewskim w Warszawie. W tym roku prawdopodobnie odbędzie się tuż po wakacjach. Czy w gronie nagrodzonych będzie „Dworzec TO.Kultura!” przekonamy się wkrótce.

Równocześnie wystartowało też głosowanie internetowe 23. edycji ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja Roku i Budowa XXI w.” Każdy obiekt zgłoszony do konkursu bierze udział w plebiscycie na najpopularniejsza inwestycję, w tym również obiekt teresińskiego Dworca TO.Kultura!

Głosować z tego samego numeru IP można raz na 24 godziny. Podać należy jedynie swój adres mailowy. I etap internetowego głosowania potrwa do 21 maja br. Wówczas, obiekt który uzyska 100 tys. głosów otrzyma tytuł finalisty i będzie mógł ubiegać się o najwyższe laury w konkursie. Oznacza to równocześnie zwolnienie samorządu z kosztów organizacyjnych, trzeba jednak dodatkowo zdobyć też najwięcej głosów spośród rywalizujących obiektów.

Marcin Odolczyk

Fot. Marcin Odolczyk

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLetnie festiwale
Następny artykułKonkurs poezji obozowej