Strona główna Kultura Drużyna Harcerska ma patrona

Drużyna Harcerska ma patrona

806
0
PODZIEL SIĘ

 W sali balowej Hotelu Chopin w Sochaczewie w niedzielę, 28 kwietnia odbyła się uroczystość zamknięcia kampanii „Bohater” i nadania 25  Środowiskowej Drużynie Harcerskiej „Echo” imienia Tony Halika

Gościem specjalnym na uroczystości była Elżbieta Dzikowska, pisarka, podróżniczka, dziennikarka oraz długoletnia towarzyszka jego życia.

Tony Halik był polskim podróżnikiem, dziennikarzem, pisarzem, operatorem filmowym, fotografem, autorem programów telewizyjnych o tematyce podróżniczej nie tylko w Polsce, ale też dla amerykańskiej stacji NBC. Przez ponad dwadzieścia lat prowadził wraz z Elżbietą Dzikowską programy dla TVP.

– W czasach, kiedy nie można było swobodnie podróżować po świecie i poznawać tego świata staraliśmy się ten świat przybliżyć Polakom, zarazić pasja jego poznawania o pokochać podróże, nie tylko te dalekie, ale również bliskie. Zrealizowaliśmy programy „Tam, gdzie pieprz rośnie”, „Tam, gdzie rośnie wanilia”, „Tam, gdzie kwitną migdały”, „Tam, gdzie pachnie eukaliptus” oraz „Pieprz i wanilia”. W sumie to ponad 50 odcinków filmowych. Większość z nich powstała w naszej piwnicy, która zamieniła się na nasze studio filmowe – wspominała Elżbieta Dzikowska,

Pasjonat podróży

Tony Halik urodził się w Toruniu, ale swoją młodość i szkolne lata spędził w Płocku. W czasie wojny został wcielony do Wermahtu, z którego zdezerterował i walczył we francuskim ruchu oporu, za co otrzymał najwyższe francuskie odznaczenie militarne – Krzyż Wojenny. Po wojnie nie wrócił do kraju, ale rozpoczął karierę budowniczego mostów i pomocniczych lądowisk. Po pobycie w Kenii wrócił do Wielkiej Brytanii i podpisał kontrakt z prywatną linią transportu lotniczego w Argentynie. Ożenił się z Pierrette Andrée Courtin, z którą odbył wielka podróż od Ziemi Ognistej po Alaskę. W trakcie tek podróży urodził się jego syn Ozana. Od tego momentu zaczęła się jego kariera podróżnika. Zrealizował około 400 filmów dokumentalnych oraz napisał 13 książek, wiele artykułów oraz współtworzył komputerową Encyklopedię Świata.

– Poznaliśmy się w 1974 roku, kiedy jako dziennikarka „Kontynentów” pojechałam z nim zrobić wywiad. No i już zostaliśmy razem. Dzięki mnie wrócił on do Polski. Zaczęliśmy też wspólne podróżowanie, czego plonem były nasze filmy o książki – mówi Elżbieta Dzikowska.

Połączyli też wspólne pasje poznawania świata. Co prawda Tony Halik uwielbiał żeglowanie, a jego partnerka nie znosiła i wolała góry, który z kolei on nie znosił. Wspólnie jako pierwsi Polacy byli w Vicabambie, legendarnej, pierwszej stolicy Inków.

– Powodem dla którego nie lubiłam żeglowania była choroba morska, której dostawałam na wodzie. On natomiast czuł się przytłoczony w górach. To jednak nie przeszkadzało nam w podróżach. Tony był wielkim optymistą i kochał życie, choć często ryzykował. Z pewnością cieszyłby się, gdyby wiedział, że jest bohaterem harcerzy – dodała pani Elżbieta.

 Duch podróżnika

 – Elżbieta Dzikowska najlepiej znała bohatera naszej drużyny i może nam bardzo pomóc w jego lepszym poznaniu. Czujemy się zaszczyceni tym, że przyjęła nasze zaproszenie – mówił Krystian Papierowski, drużynowy 25 Środowiskowej Drużyny Harcerskiej.

Słynna podróżniczka, sinolog (znawca języka chińskiego), reżyser i operator filmów dokumentalnych kontynuuje dzieło swego ukochanego. Wydaje książki podróżnicze, organizuje wystawy własnych fotografii z podróży po świecie. Mimo dojrzałego wieku Elżbieta Dzikowska nadal jest aktywna zawodowo i jak sama mówi, że gdyby nie podróże to by czuła się staro. Idealnym miejscem do zamieszkania jej, poza Polską, byłby Nowy Jork.

– To miasto, w którym ciągle coś się dzieje. Nigdy nie śpi. Miasto, zmuszające do permanentnego działania, aktywności i stałego poznawania siebie i otaczającego życia. Stałego uczestniczenia w tym co się tam dzieje. To mi odpowiada, ten stały ruch i aktywność. Bez tego nie wyobrażam sobie swojego życia – stwierdza.

25 Drużyna Środowiskowa „Echo” ma 5 zastępów – najmłodszy „Piraha” z zastępową Olą Chądzyńską, dwa starszoharcerskie „Bororo” z Olą Pietryką i „Rewelacja” z Oliwią Kozłowską. Dodatkowo są dwa zastępy wędrowne „Araukanie” z zastępową jest Małgorzatą Kornatko i nowo powstały „Chincha”. Harcerze przygotowali specjalny program artystyczny na który złożyły się piosenki i scenki przedstawiające fragmenty w książek Tony Halika.

Były też pytania do Elżbiety Dzikowskiej o podróże, ulubione potrawy, najciekawsze miejsca i jakim był Tony Halik. Po wystąpieniu Piotra Osieckiego, burmistrza Sochaczewa, który dziękował za wizytę podróżniczce, otrzymała ona pamiątkowy medal od Krzysztofa Wasilewskiego, komendanta Hufca ZHP Sochaczew oraz prezenty od Drużyny „Echo”.

Na koniec wszyscy ustawili się do pamiątkowej wspólnej fotografii. Po niej Elżbieta Dzikowska podpisywała swoje książki, w tym najnowsze publikacje m. in. swoje podróżnicze bajki.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak