Strona główna Iłów Drogi są najważniejsze

Drogi są najważniejsze

615
0
PODZIEL SIĘ

Dla mieszkańców, spośród gminnych inwestycji najważniejsze są drogi i ich oświetlenie. To zdaniem wielu kluczowe zadanie dla władz gminy Iłów. Tym bardziej, że stan wielu dróg pozostawia sporo do życzenia. Nie ma praktycznie sesji rady gminy, aby ten problem nie był poruszany.

– Drogi dla gminy są najważniejsze. Przez lata problem był stale spychany na lepsze czasy i tych lepszych czasów dotąd nie możemy się doczekać. A niektórzy mieszkańcy mają tak, że czasem po większym deszczu nie mogą wydostać się z domu, gdyż grzęzną w błocie. Przecież mamy XXI wiek – pada głos z sali w trakcie sesji rady gminy 28 lutego.

Dobre i beznadziejne

 – Pobocza i drogi są u nas beznadziejne. W Oborach dwie drogi piaszczyste mają marne pobocza na odcinku kilometra. Również w Pieczyskach Łowickich trzeba by utwardzić pobocza, gdyż piesi nie mają jak się poruszać – zauważa jeden z sołtysów.

Adam Garstka, sołtys wsi Załusków niemal co sesja przypomina o tym, że jego wieś stale musi czekać na poszczególne prace remontowe. Jak zaznacza, czasem wystarczyłaby dobra wola władz. Jego zdaniem remont można robić kawałek po kawałku. Byle solidnie.

W czasie poprzedniej kadencji prace te były wykonywane z różnym skutkiem i nie zawsze wszyscy byli zadowoleni z ich efektów. Mieszkańcy też chcą, by od razu po zgłoszeniu uzupełniane były dziury w asfaltach. Oceniana jest też jakość wykonanych prac.

Jak się okazuje, zapas destruktu do utwardzenia dróg w gminie na razie się wyczerpał.

– Trzeba się zgłosić, najlepiej bezpośrednio do pana Tomasza Mroczkowskiego. On dysponuje tym destruktem. Można też pisać do niego mailowo na adres – tmroczkowski@ilow.pl. Po zapoznaniu się ze zgłoszeniem weryfikuje je i sprawdza, a potem przekazuje materiał do utwardzenia – informuje Jan Paweł Kraśniewski, wójt gminy Iłów.                                                                                                                           Wójt zapewnia też, że zgłoszenia o naprawy dróg asfaltowych na pewno nie pozostaną bez echa i te drogi będą sukcesywnie remontowane.

Sławomir Tomaszewski – przewodniczący Rady Gminy dodaje, że destrukt na utwardzenia dróg uda się uzyskać przy okazji remontu drogi nr 575 w Ładach.

– Zgłosiliśmy już to, że chcielibyśmy uzyskać materiał na utwardzenie gminnych dróg. Czekamy na akceptację naszego wniosku – dodaje przewodniczący.

Oświetlenie będzie

Innym problemem, który również trafia na każdą sesję, jest oświetlenie dróg. O ile mieszkańcy są zadowoleni z ilości lamp przy drogach krajowych, o tyle przy drogach powiatowych i gminnych różnie z tym bywa.

– Nie chodzi nam, aby były całe ciągi oświetlone, ale przynajmniej miejsca kluczowe, które powinny być widoczne z racji bezpieczeństwa. Powinno być takie oświetlenie dostosowane do warunków drogowych. Najlepiej też, aby oświetlenie było sprawdzane co jakiś czas, bo zdarza się, że lampy są owszem, tyle że zepsute – pada głos jednego z mieszkańców.

Wójt Kraśniewski zapewnia, że na pewno każde takie zgłoszenie o awarii będzie przyjęte, ale jednak na naprawę trzeba trochę poczekać.

My na realizację naszych potrzeb, na wszystkie naprawy zgłoszonych awarii i innych prac poczekamy cierpliwie. Mam jednak nadzieję, że nie będzie to zbyt długo, i że sprawy zgłaszane przez nas do gminy będą realizowane sukcesywnie i w miarę szybko. Chcemy, by nasze miejscowości nie oddalały się od świata, aby nie tylko realizowano inwestycje, ale też inne sprawy, np. optujemy za tym, by gmina nie rezygnowała ze spotkań, takich jak Otwarcie Lasu czy Pożegnanie Lata. To bardzo ważne dla integracji naszego środowiska. Równie ważnem jak dobre drogi, oświetlenie ich, czy dobre szkoły – dodaje Marta Urbaniak, sołtys Arciechowa i Bieniewa.

Adam Garstka dorzucił, że dobrym byłoby, gdyby była większa dostępność wójta dla mieszkańców, gdyż jego zdaniem 2 godziny dyżuru w tygodniu to zbyt mało, by przekazać swoje problemy.

– Czy ktokolwiek, kto przyszedł do mnie poza czasem przyjęć, nie został przyjęty. Dwie godziny w środę to czas, który całkowicie mam dla mieszkańców od godziny 8.00. W innym terminie poza tym czasem też, o ile jestem na miejscu, na pewno można do mnie przyjść w ważnej sprawie – stwierdził wójt.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

 

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPoeci czasów wojny
Następny artykułWyłania się przystań