Strona główna Sochaczew miasto Czy przetrwa dom króla cebuli?

Czy przetrwa dom króla cebuli?

1286
0
PODZIEL SIĘ

Ważą się losy kamienicy państwa Szepietowskich. Jego dalsze istniej zależy od ekspertyzy fundamentów. Jeżeli wykaże ona, że są one w stanie wytrzymać dobudowanie kolejnej kondygnacji jedna z najbardziej charakterystycznych sochaczewskich kamienicy przetrwa. Ale w zmienionym stanie.

Burzliwe dzieje Sochaczewa, a w szczególności dwie wojny światowe, praktycznie pozbawiły miasto zabytkowych budowli. Z powierzchni ziemi znikły m.in. klasztory Dominikanów i Dominikanek oraz jedna z najstarszych w Polsce dzielnic żydowskich. Ale także powojenne działania władz nie oszczędziły sochaczewskiej architektury. To spowodowało, że do naszych czasów przetrwał tylko nieliczne zabytki architektoniczne.

Królowie cebuli

Jednym z nich jest bez wątpienia kamienica państwa Szepietowskich usytuowana na przy skrzyżowaniu ulicy pokoju z Staszica.

Budynek w stylu modernistycznym powstał w okresie międzywojennym. A jego właściciele znani byli nie tylko w Sochaczewie, ale również poza granicami kraju. Rodzina prowadziła nowoczesne gospodarstwo owocowo-warzywne, w którym wyhodowano własną odmianę cebuli zwaną „sochaczewską” lub „szepietowską”. Kilka wagonów tego warzywa eksportowano co roku do NRD, a Niemcy w roku 1953 sprezentowali panu Szepietowskiemu pierwszy w mieście i okolicach telewizor.

Dodajmy, że na polu, gdzie rosła znana w świeci sochaczewska cebula, stoją obecnie bloki mieszkalne. Natomiast sam budynek popadał w coraz większa ruinę. W końcu spadkobiercy państwa Szepietowskich postanowili się go pozbyć.

Czekanie na ekspertyzę

Wraz ze sprzedażą budynku w Sochaczewie pojawiła się informacja, ze nowi właściciele kamienicy zamierzają ją zburzyć i wybudować w tym miejscu nowy obiekt. A to oznaczałoby zniknięcie z krajobrazu miasta jednej z najbardziej charakterystycznych kamienic, co prawda nie zabytku, ale budynku wpisanego w historię miasta.

Dlatego postanowiliśmy zapytać jednego z nowych właścicieli o plany dotyczący nieruchomości.

Nie chciałbym się na tym etapie wypowiadać na temat czy kamienica zostanie wyburzona czy też nie. Obecnie przeprowadzana jest ekspertyza techniczna budynku, i to ona wykaże co moglibyśmy z nim zrobić, w tym czy udałoby się dobudować kolejną kondygnację. Założenie jest takie, aby zachować istniejącą bryłę, która zostanie podwyższona i dobudować do niej skrzydła od strony ulicy Staszica i wzdłuż ulicy Pokoju, w tym celu zakupiliśmy przy tej ostatniej ulicy dodatkową działkę – poinformował nas Krystian Nowicki, jeden z nowych właścicieli kamienicy. Warto również dodać, że jeżeli doszłoby do remontu budynku, to pozostałaby z niego sama „skorupa”, ponieważ należy wymienić m.in. przedwojenne, drewniane stropy.

Ocalić od zniszczenia

Należy mieć nadzieję, że nowi właściciele zdecydują się na zachowanie budynku wzmacniając jego fundamenty. A tym samym nie podzieli on losu jednej z najbardziej wartościowych pod względem architektonicznym kamienicy, która jeszcze kilka lata temu stała na przeciwko komendy straży pożarnej, przy ulicy Staszica. A ta w wyniku celowej dewastacji musiała być wyburzona. Takich budynków na terenie Sochaczewa jest jeszcze kilka. Część z nich można byłoby na początku objąć nadzorem konserwatorskim.

Dodajmy, że istniejące jeszcze na terenie zabytki Sochaczewa, to między innymi: cmentarz rzymsko – katolicki przy ul. Traugutta, cmentarz wojenny przy Al. 600-lecia, arkady kramnic, kaplica cmentarna na cmentarzu przy ul. Traugutta, kaplica grobowa rodziny Tomickich na cmentarzu przy ul. Traugutta, park miejski Podzamcze, ratusz, ruiny zamku, aleja lipowa wiodąca z Chodakowa do Żelazowej Woli, dwór w Chodakowie wraz z parkiem, pałac wraz z parkiem w Czerwonce, dwór wraz z parkiem w Gawłowie, kościół w Trojanowie oraz zespół młyński przy ul. Młynarskie, kamienica przy ulicy Farnej 13 i część dawnego muzułmańskiego cmentarza wraz z tzw. „basztą tatarską” – unikalnym w skali kraju murowanym grobowcem muzułmańskiego mułły z połowy XIX w.   To niewiele.

Jerzy Szostak

Fot. archiwum ES