Strona główna Powiat Czas na projekt tunelu

Czas na projekt tunelu

574
0
PODZIEL SIĘ

Zakończyło się postępowanie przetargowe dotyczące realizacji wykonania dokumentacji projektowej na budowę tunelu pod przejazdem kolejowym w ciągu drogi powiatowej w centrum gminy Teresin.

Poznaliśmy firmę, która zajmie się przygotowaniem projektu dla jednej z największych w ostatnich latach inwestycji drogowych realizowanych wspólnie przez samorząd powiatowy i Gminy Teresin oraz PLK SA.

Wybudowanie, zwanego fachowo, skrzyżowania wielopoziomowego linii kolejowej z przejściem drogi pod linią kolejową w Teresinie, to od lat niespełnione marzenie mieszkańców nie tylko tutejszej gminy.

Realna wizja

Z każdym kolejnym rokiem na trasie Warszawa – Poznań zwiększa się ruch kolejowy. To powoduje, iż zapory na ulicach Kolbego i Szymanowskiej zamknięte są nie tylko częściej, ale i na dłużej. Sznur pojazdów oczekujących na ich podniesienie ciągnie się przez długość obydwu części powiatowej drogi. Codziennie tworzą się tu irytujące kierowców długie korki.

Stąd władze powiatu sochaczewskiego, gminy Teresin i PKP Linii Kolejowych SA czynią starania, by problem udało się wreszcie rozwiązać. Dzięki aktywnemu wsparciu posła ziemi sochaczewskiej Macieja Małeckiego, wizja tunelu staje się coraz bardziej realna.

Przypomnijmy, na początku ubiegłego roku w siedzibie Polskich Linii Kolejowych podpisane zostało porozumienie pomiędzy samorządami Gminy Teresin i Starostwa Powiatowego w Sochaczewie a PLK S.A., w sprawie współfinansowania inwestycji, polegającej na zaprojektowaniu i wybudowaniu skrzyżowania wielopoziomowego linii kolejowej nr 3 Warszawa-Kunowice, pod którą będzie przeprowadzona droga powiatowa.

Wykonają projekt

Po tym wydarzeniu samorząd powiatowy zabrał się do przygotowania specyfikacji przetargowej na wykonanie projektu technicznego tunelu.

Na ogłoszony przetarg ostatecznie odpowiedziały cztery firmy (w tym jedna oferta złożona po terminie), dwie z Warszawy i po jednej z Wrocławia i Katowic. Po wnikliwej analizie uznano, iż wykonaniem dokumentacji projektowej na budowę teresińskiego tunelu zajmie się stołeczna spółka z o.o. „CertusVia”.

Dodajmy, iż zamawiający w postępowaniu zastosował tzw. „procedurę odwróconą”. Oznacza to, iż w pierwszej kolejności dokonano oceny ofert, a następnie zbadano, czy wykonawca, którego oferta została najwyżej oceniona, nie podlega wykluczeniu oraz spełnia warunki udziału w postępowaniu. Teraz, jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, podpisana zostanie umowa na zadanie wykonania projektu, którego wartość wyniesie ponad 963,2 tys. zł. Finansowaniem po połowie podzielą się PLK oraz Gmina Teresin. Projektant będzie miał ok. 1,5 roku na realizację zamówienia, które obejmuje opracowanie projektu budowlanego i projektów wykonawczych, wraz z uzyskaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej oraz pełnienie nadzoru autorskiego w trakcie realizacji robót budowlanych.

Sztandarowa inwestycja powiatu sochaczewskiego i gminy Teresin posuwa się do przodu. Bezkolizyjne skrzyżowanie kolejowo-drogowe ma być wyposażone także w chodnik i ścieżkę rowerową. Po wykonaniu dokumentacji i określeniu zasad współpracy oraz dalszego sposobu finansowania, będzie można przystąpić do budowy.

Starostwo Powiatowe

w Sochaczewie

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGrali młodzi
Następny artykułUczniowska pielgrzymka