Strona główna Kultura Co nas czeka na majówkę?

Co nas czeka na majówkę?

505
0
PODZIEL SIĘ

Tegoroczny długi majowy weekend będzie naprawdę jednym z najdłuższych, gdyż potrwa niemal cały tydzień.

Pierwsze majówkowe imprezy rozpoczną się już w niedzielę, 28 kwietnia, a zakończą w następną niedzielę – 5 maja. Nie zabraknie jednak atrakcji. Będzie można skorzystać z koncertów, imprez sportowych i patriotycznych. Będzie w czym wybierać.

Inauguracją majówkowych imprez, choć odbywających się 28 kwietnia, będzie wiosenny koncert symfoniczny w kościele św. Wawrzyńca w wykonaniu Cameraty Mazovii pod dyrekcją Artura Komorowskiego o godzinie 19.00. Następna impreza czeka nas 29 kwietnia o godzinie 9.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Będą to zajęcia plastyczne „Zręczne ręce” dla dzieci z origami. Natomiast o 17.00 spotkanie z pisarzem Andrzejem Zbrożkiem, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, autorem opowieści „Latynoska euforia z Hollywoodem w tle”. Spotkanie to organizowane jest w ramach Międzynarodowego Dnia Książki.

Majowa trzydniówka

Już pierwszego maja od godziny 10.30 w kilku punkach miasta rozgrywane będą mecze w ramach XIV Mistrzostw Polski Liturgicznej Służby Ołtarza. Młodzi piłkarze zajmą sale sportowe szkół podstawowych nr 1, 4 i 6 oraz halę Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Chopina. Zawody te Sochaczew organizuje wspólnie z samorządem Skierniewic i przy wsparciu diecezji łowickiej. W Sochaczewie rywalizować mają najmłodsi piłkarze, co oznacza, że przyjedzie około 400 zawodników. Pierwszego dnia przeprowadzona będzie faza grupowa turnieju, a drugiego play-offy, zakończone meczami o medale.

W kolejny dzień, 2 maja, biblioteka zaprasza na godzinę 9.00 na wystawę malarstwa Andrzeja Lipskiego, artysty mieszkającego w Żyrardowie. Na swych obrazach najczęściej uwiecznia on starą, drewnianą zabudowę miejską i przyrodę. Tworzy też obrazy o tematyce marynistycznej. Jego prace będą prezentowane w galerii MBP przy ul. 1 Maja 21.

Tego samego dnia biblioteka zaprasza namłodszych czytelników na zajęcia plastyczno-techniczne, gry, quizy i zabawy. O 10.00 zajęcia w bibliotece przy Chopina 160, a o 12.00 w czytelni w Kramnicach Miejskich.

W samo południe wernisaż wystawy prac malarskich, rysunku i fotografii słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Goście obejrzą także spektakl słowno-muzyczny w wykonaniu seniorów „Święto wolności i radości”.

Natomiast między 15.30 a 17.30 Sekcja Klubu Nauczyciela SCK zaprasza na „Biało Czerwone Szachy na placu Kościuszki”. Sędziować będzie Stanisław Osiecki, mistrz szachowy.

Wiwat maj, trzeci maj

 Uroczystości patriotyczne z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbędą się w piątek, 3 maja. Już od godziny 11.00 w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą prezentowany będzie cykl zajęć i pokazów pod hasłem „Konstytucja 3 Maja dla najmłodszych”.

Do południa pokazane zostaną filmy animowane z cyklu „Historia Polski dla dzieci”. Będzie to 7 odcinków o historii Polski, które Muzeum otrzymało od krakowskiej Fundacji Budzenie Pasji. Animacje powstały z rysunków dzieci. Cykl zostanie powtórzony w godzinach 13.00-14.00. Natomiast od 12.00 do 14.00 zaplanowane są „Patriotyczne zajęcia plastyczne dla dzieci” w wieku 3-10 lat. Będą kolorowanki, malowanie farbami, lepienie z ciastoliny.

O 18.00 w kościele Matki Bożej Różańcowej rozpocznie się uroczysta msza święta w intencji ojczyzny. Tuż po niej wystąpi Chór Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej pod dyrekcją Ewy Szałapskiej z „Koncertem pieśni polskiej w 200-lecie urodzin Stanisława Moniuszki”.

Majówka na sportowo

W sobotę, 4 maja wyruszy tradycyjnie VII Majowy Sochaczewski Rajd Rowerowy. Co roku na trasę wyrusza około tysiąca osób. Peleton wystartuje o 10.00 z Placu Kościuszki. Zapisy chętnych rozpoczął Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Również 4 maja, ale o godzinie 14.00, na placu Kościuszki odbędzie się otwarcie XII Sochaczewskiego Sezonu Motocyklowego. Parada wyruszy o 15.00 z placu i przejedzie ulicą Warszawską, Gawłowską do pałacu w Gawłowie. Tam odbędzie się piknik z ogniskiem, strzelaniem do celu oraz   jazdą na mechanicznym byku rodeo i tylnym kole.

Finał majówki 5 maja o 10.00 w hali sportowej przy ulicy Chopina, gdzie o 10.00 wystartuje Otwarty Turniej Piłki Nożnej.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak