Strona główna Sochaczew miasto Cmentarz pod specjalnym nadzorem

Cmentarz pod specjalnym nadzorem

1056
0
PODZIEL SIĘ

Wygląda na to, że decyzja radnych dotycząca cmentarza komunalnego w Sochaczewie zaczyna przynosić efekty. Przypomnijmy, że w jej wyniku został on trzy lata temu włączony w struktury Zakładu Gospodarki Komunalnej.

Tym samym ZGK stał się jedną z największych jednostek budżetowych podległych Urzędowi Miasta, któremu podlega nie tylko zarządzanie lokalami użytkowymi i mieszkaniami będącymi w zasobie miasta, pielęgnacja miejskiej zieleni czy utrzymanie czystości na terenie Sochaczewa. Teraz zarządza on także miejską nekropolią. A z tą, jak już informowaliśmy, nie było do tej pory za dobrze.

Odwiedzający cmentarz komunalny wysuwali pod adresem jego kierownictwa całą listę zarzutów. Twierdząc, że zamiast być on miejscem zadumy i pamięci o bliskich, staje się miejscem chaosu i popada w coraz większą ruinę. Okazuje się, że to już jest przeszłość, a wysuwane pod adresem dyrekcji ZGK postulaty są powoli, ale systematycznie realizowane.

Na cmentarzu pojawiło się więcej koszy na śmieci, i to nie tylko przy okazji 1 listopada. Zlikwidowano także szpecący nekropolię szalet, a w jego miejscu – po wydzierżawieniu budynku administracyjnego ustawiono kontener biurowy.

W ciągu ostatnich dwóch lat wyremontowano również większości cmentarnych alejek. A w ubiegłym tygodniu zostały położone alejki w kwaterze „N” oraz przystąpiono do budowy alei w nowopowstającej części cmentarza. Jak powiedział nam Paweł Krasucki, dyrektor ZGK, w planach jest również wyremontowanie zniszczonej alei w północnej części cmentarza. Jednak na to trzeba będzie trochę poczekać, że względu na duże koszty inwestycji. Wiadomo natomiast, że w tym roku ZGK przystąpi do utwardzania części alejek w wschodnim fragmencie nekropolii.

Pojawiły się również nowe nasadzania, m.in. w głównej alej posadzono kilka dni temu 10 świerków serbskich.

Największe zmiany czekają jednak tereny przyległe do samego cmentarza. Tu zostanie przeniesiony pawilon handlowy znajdujące się na cmentarzu oraz sprzed parkingu. Zakład przygotował już pod ich ustawienie plac wyłożony kostką są także gotowe wszystkie przyłącza. Obecnie może się tam pomieścić kilka pawilonów. A w przyszłości – dzięki wybudowaniu alejki wzdłuż cmentarnego ogrodzenia, którą można dotrzeć do ulicy Trojanowskiej – ich liczba będzie mogła wzrosnąć do kilkunastu.

Przy okazji dodajmy, że wygląd samego cmentarza zależy także od osób odwiedzający groby. A ci są nadal winni ZGK kilkaset tysięcy złotych. Co prawda radni do nowego regulaminu cmentarza wprowadzili zapis mówiący o tym, że w przypadku nieuiszczenia opłat za groby, będą one likwidowane, ale niewiele to dało. Jest to martwy przepis, ponieważ likwidacji według prawa mogą ulec jedynie groby ziemne a nie murowane. A tych ostatnich jest na cmentarzu większość. To z kolei powoduje, że nikt z uregulowaniem zaległości się nie kwapi.

Jerzy Szostak

Fot.: Jerzy Szostak