Strona główna Bez kategorii CELLULIT I JEGO LECZENIE

CELLULIT I JEGO LECZENIE

534
0
PODZIEL SIĘ

Częstym defektem naszego ciała jest cellulit. W większości przypadków dotyczy on kobiet, ale dotyka również mężczyzn.

Cellulit, to nieprawidłowość rozrostowa tkanki tłuszczowej gdzie występują zaburzenia w przepływie krwi i limfy oraz odkładania się produktów odpadowych przemiany materii.

Normalna tkanka tłuszczowa jest równomierna a skóra na powierzchni napięta i gładka. Przy cellulicie, jeśli ściśniemy dwoma palcami pewien odcinek skóry i tkanki podskórnej, występują nierówności przypominające skórkę pomarańczy. Z upływem czasu zmiany te się pogłębiają i nierówności tworzą fałdy. Jest to spowodowane zmniejszającym się napięciem skóry i mięśni. Cellulit może pojawić się w każdym wieku (nawet u młodych dziewcząt).

Czynnikami sprzyjającymi tej chorobie są: częste napięcia nerwowe, niedotlenienie, długotrwałe przemęczenie, nieprawidłowe odżywianie, siedzący tryb życia, otyłość, zaburzenia trawienia, ciąża, uszkodzenia powodujące zaczopowanie naczyń i przewodów limfatycznych, używki. Cellulit najczęściej pojawia się w takich miejscach jak: biodra, brzuch, pośladki, boczne części ud, plecy w okolicy łopatek, kolana, okolice stawów skokowych oraz kark.

Występują dwa rodzaje cellulitu: wodny i tłuszczowy. Jego rodzaj zależy od podłoża, na którym się formuje. Cellulit wodny (twardy) spotyka się u osób które nie miały wahań w wadze i ich tkanki nie straciły elastyczności. Skóra w miejscach występowania cellulitu jest sucha i szorstka. Mogą również występować rozstępy. Cellulit tłuszczowy (miękki) jest luźny, nie przylega ściśle do mięśni, zajmuje duże powierzchnie. Jest on wyraźnie widoczny, ma fałdy i obrzmienia przypominające pikowaną kołdrę. Spotyka się go u osób, które prowadziły aktywny tryb życia a nagle go zaniechały oraz u osób z wiotką skórą, po gwałtownym schudnięciu czy też długim stosowaniu środków odwadniających.

Choroba rozwija się przez wiele lat. Wczesne zauważenie objawów pozwoli na jej zahamowanie a nawet całkowite wyleczenie. Zapobieganie cellulitowi polega na stosowaniu diety nie obciążającej wątroby i nerek tzn. ograniczanie spożycia tłuszczów, dostarczanie organizmowi mikro i makroelementów, witamin, ograniczenie używek, zapewnienie ruchu i wypoczynku, odpowiednia ilość snu, unikanie stresów oraz długiego siedzenia i stania.

Leczenie: zasięgnięcie porady lekarskiej w celu ustalenia przyczyny i ewentualnego leczenia wewnętrznego. Stosowanie zabiegów mających na celu pobudzenie krążenia krwi i limfy w celu wydalenia zbędnych toksyn. Pewne zabiegi możemy wykonywać we własnym zakresie np. kąpiele z dodatkiem ziół, nacieranie, natryski, automasaż, ćwiczenia. W gabinecie kosmetycznym stosujemy naświetlania, masaże, galwanizację, drenaż limfatyczny oraz okłady. Zabiegi te są wykonywane seryjnie. Wymaga to pewnego planu w zależności od stopnia zaawansowania choroby.

Hanna Kasztelan

fot.pixabay

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWielkanocny żurek
Następny artykułŚmiertelna przejażdżka